ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Дендрарій

ДЕНДРА́РІЙ (від дендро...) — ділянка, на якій вирощують різні види деревних рослин з науково-дослідною, навчальною, культурно-просвітницькою, господарською чи іншою метою. Ін. назва — арборетум (від лат. arbor — дерево). Дерева, кущі та напівкущі у Д. вирощують у відкритому ґрунті. Д. репрезентує зразки природ. і культур. дендрофлори регіону, в якому він знаходиться, штуч. деревостанів цінних для науки і практики місцевих й інтродукованих рослин або елементи парк. об’єктів. Д. входять до складу дендрологічних парків, ботанічних садів або є самост. — у лісгоспах, лісництвах, навч. закладах ліс. і садово-парк. напрямів. Пл. від 0,5 до десятків гектарів. Осн. завдання Д.: інтродукція дерев. рослин, їхня доместикація, випробування в нових умовах зростання, дослідж. особливостей росту і розвитку, насіннєвого і вегетатив. розмноження, оцінка перспектив використання у ліс., лісомеліорат. і декор. насадженнях порівняно з місцевими дерев. видами. У Д. проводять селекц. роботу, виявляють високопродуктивні, швидкорослі, стійкі до хвороб і уражень шкідниками види рослин. Інтродуковані рослини проходять первинне випробування в культурі і є першоджерелом місцевого посівного і садивного матеріалів для подальшого випробування і використання нових видів дерев. рослин. Д. закладають відповідно до проекту — у стилі регуляр., ландшафт. парку, за геогр. або системат. принципами з урахуванням екол. і фітоценотич. властивостей та декор. ознак рослин. Рослини висаджують біогрупами. У лісгоспах і лісництвах перевагу надають лісоутворювал. видам дерев. рослин. Обов’язковою складовою Д. є інтродукц. і репродукт. розсадники. У лісгоспах і лісництвах з цією метою використовують базові і тимчасові ліс. розсадники, де вирощують сіянці і саджанці видів, що ростуть у Д.

В Україні майже всі лісництва мають Д. Найвідоміші — у Гермаків. лісництві Чортків. лісгоспу (Терноп. обл.), Томилів. лісництві Білоцерків. лісгоспу (Київ. обл.), Пд. лісництві Данилів. лісгоспу (Харків. обл.) та ін. Д. є також біля багатьох адм. приміщень лісгоспів, де росте від декількох десятків до сотень видів інтродуцентів і місцевих дерев. рослин. Д. дендрол. парків і ботан. садів значно багатші на види дерев і кущів.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2007
Том ЕСУ:
7
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
21594
Вплив статті на популяризацію знань:
430
Бібліографічний опис:

Дендрарій / О. А. Калініченко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-21594.

Dendrarii / O. A. Kalinichenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2007. – Available at: https://esu.com.ua/article-21594.

Завантажити бібліографічний опис

Дніпро-Інгулець канал
Світ-суспільство-культура  |  Том 8  |  2008
А. В. Яцик
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору