ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Дніпроважмаш

«ДНІПРОВАЖМА́Ш»  — одне з провідних підприємств у галузі важкого машинобудування, що оснащує заводи чорної та кольорової металургії, енергетики, вугільної, гірничо-збагачувальної й інших галузей промисловості устаткуванням, засобами механізації й авто-матизації трудомістких процесів. Розташ. у Дніпропетровську. У структурі — механообробне, металург., зварювал., інструментал. виробництва, підрозділи обслуговуючого виробництва, проект.-конструктор. інститут. Засн. 1914 бельг. підприємцями братами Г. і Ш. Шодуар як опорна база для їхніх ін. підприємств (завод «Шодуар С»). Однак у зв’язку з 1-ю світ. війною будівництво не було завершене. 1928–32 реконструйовано та введено в дію як Дніпроп. завод металург. устаткування (ДЗМУ). 1933 на підприємстві споруджено 2 домни, 1935 — 2 мартени. 1935 були випущені перші тюбінги для Моск. метрополітену. Під час нім.-фашист. окупації Дніпропетровська завод евакуйовано у м. Алопаєвськ (Свердлов. обл., РФ). 1945 був практично відбудований. За післявоєнні роки на ДЗМУ виготовлено устаткування до 43-х домен. та мартенів. печей, 23-х прокат. станів. 1964 за значні успіхи у створенні високоефектив. устаткування для металург. промисловості нагородж. орденом Трудового Червоного Прапора. У 1980-х рр. підприємство виготовляло понад 50 % всього домен. устаткування в СРСР, експортувало продукцію у країни соціаліст. співдружності, а також у Францію, Італію, Швецію, Бельгію, Люксембурґ, Індію, Пакистан, Єгипет, Ніґерію, Алжир. Від 1992 — орендне підприємство, від 1994 — ВАТ із сучас. назвою. Від 2001 — у складі ТОВ «Наук.-вироб. фірма “Дніпротехсервіс”». На поч. 2000-х рр. на «Д.» проведено модернізацію електродуг. печей, у результаті якої їхня місткість збільшилася з 6–8 т до 10–12 т рідкої сталі; впроваджено синхронну плавку 2-х печей, що забезпечило виробництво сталевого литва та злитків розважуванням до 24 т; освоєно випуск понад 70-ти нових виробів. Нині підприємство експортує продукцію в РФ, Білорусь, Казахстан, Азербайджан, Естонію, Словаччину, Румунію, Вірменію, Іран, США, Швецію, Корею тощо. У соц. сфері — поліклініка, фізкультурно-оздоров. комплекс (басейн, тренажер. зал), база відпочинку на березі Чорного моря, 2 б-ки (наук.-тех. й художня; у фондах — 200 тис. прим.). Кількість працівників (2007) — 3969 осіб. Перший дир. — М. Гудков, від 2002 — О. Бринза.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
8
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
22183
Вплив статті на популяризацію знань:
162
Бібліографічний опис:

Дніпроважмаш / Н. Є. Козуб // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-22183.

Dniprovazhmash / N. Ye. Kozub // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2008, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-22183.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору