ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Дніпроважпапірмаш ім. Артема

«ДНІПРОВАЖПАПІРМА́Ш ім. Артема» – підприємство машинобудівної галузі промисловості. Розташ. у Дніпропетровську. Засн. 1916 на базі евакуйованого з Риґи заводу «Маш.-буд. АТ Г. Я. Мантеля». Підпр-во виготовляло парові котли, насоси, лебідки, посудне та пічне литво. Під час воєн. дій 1918–20 не працювало. Від 1921 носить ім’я рев. діяча Артема. Від 1930-х рр. – Дніпроп. завод хім. машинобудування. 1939 тут введено в дію перший трипрогоновий збирал. цех. До 1941 підприємство виготовляло резервуарну апаратуру, скрубери, змішувал. машини, нейтралізатори, каландри, каменедробарки, землесоси, а також продукцію оборон. значення. Напередодні нім.-фашист. окупації Дніпропетровська осн. устаткування та висококваліфік. працівників евакуйовано в м. Очер (Перм. обл., РФ). 1946 понад 60 % довоєн. вироб. площ були відновлені. У 1950-х рр. завод перепрофільовано на випуск осн. технол. устаткування для целюлозно-папер. промисловості: паперо- і картонороб. машин, рафінерів, каландрів, рубал. машин, машин з виготовлення деревоволокнистих плит, лінолеуму, азбестоцемент. труб. Від 1955 – сучасна назва. 1957 «Д.» експортовано в Китай першу папероробну машину Б-03. Згодом постачало свою продукцію в Болгарію, Угорщину, Румунію, Чехію, Норвегію, Єгипет, Непал, Монголію, на Кубу. Внаслідок реконструкції 1961–65 підприємство розпочало виготовлення унікал. широкоформат. високошвидкіс. паперо- і картонороб. машин, суперкаландр, повздовжньорізал. верстатів, теплорекуперац. агрегатів, ліній з виробництва трьохшарового гофрованого картону, товарів нар. вжитку. У 1970-х рр. завдяки високій оцінці технол. рівня машин набуло всесоюз. значення (й нині підприємство з аналог. профілем продукції в країнах СНД і Балтії працює лише в РФ). «Д.» розпочав виконувати замовлення також підприємств хім., металург. галузей промисловості і с. господарства. Від 1972 – ВО, від 1994 – ВАТ. Нині є найбільшим в Україні виробником технол. устаткування, спеціалізується на випуску продукції для підприємств целюлозно-паперового, гірн.-збагачувал. та вугіл. комплексів. У номенклатурі – паперово-картоноробні та сушил. машини, устаткування з виробництва гофрованого та склеєного картону, складових частин і окремих вузлів ліній з виробництва гофрованого та склеєного картону,маши-ни з виробництва туалет. паперу, лінії з виробництва гофрокартону, насосне обладнання, сепаратори, конвеєрні барабани, дешламатори. Осн. напрями експорту: РФ, Туреччина, Німеччина, Єгипет. У соц. сфері – база відпочинку, гуртожиток, мед. пункт. Кількість працівників (2008) – 590 осіб. Голова правління – О. Коробов (від 2007).

Літ.: Катеринослав–Дніпропетровськ – 225. Видатні особистості та обличчя міста. Дн., 2001.

А. В. Бочарніков

Рекомендована література

  1. Катеринослав–Дніпропетровськ – 225. Видатні особистості та обличчя міста. Дн., 2001.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дніпроважпапірмаш ім. Артема / А. В. Бочарніков // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-22184

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

8-й

Дата виходу друком тому:

2008

Дата останньої редакції статті:

2008

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Підприємcтва

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

22184

Схожі статті

Коростишівський гранітний кар'єр
Підприємcтва  | Том 14 | 2014
Н. В. Бокій
Арніка
Підприємcтва  | Том 1 | 2001
Т. І. Кудерко
Гідромаш, Мелітопольський завод
Підприємcтва  | Том 5 | 2006
Г. В. Коровіцький

Нагору