ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Дайвінґ

ДА́ЙВІНҐ (англ. diving – пірнання, стрибки у воду) – плавання під водою без або з мінімумом спорядження; з акваланґом на стиснутому повітрі (скуба-дайвінґ) чи сумішах (технодайвінґ). Залежно від завдань, що виконують при зануренні, розрізняють підводний спорт, туризм, підводне фотографування чи кінозйомку, підводну археологію, ін. види наук. дослідж., професій. діяльності тощо. Підводне плавання і Д. так само давні, як і плавання. Перші пірнальники занурювалися під воду у пошуках їжі та прикрас. З антич. часів пірнальників використовували для руйнування підвод. перепон, будівництва портів, підйому вантажу, що затонув, ремонту кораблів, у бойових діях тощо. Першим спорядженням для пірнання був водолаз. дзвін, збереглися відомості про його використання військами Александра Македонського при облозі м. Тір. У 18 ст. громіздкий дзвін модифікували у водолаз. шолом, куди повітря безперервно накачували через шланг із поверхні. Нім. винахідник А. Сібе розробив 1819 перший водолаз. гумовий костюм (відкритий знизу), з’єднавши його із шоломом, а 1830 створив прототип сучас. водолаз. костюма (повністю закритий). Ласти, маску і трубку для пірнання почали використовувати у 20–30-х рр. 20 ст. 1943 франц. інж. Ж.-І. Кусто та Е. Ґаньян запатентували автоном. апарат для дихання під водою – акваланґ (від аква… і англ. lung – легеня). Всесвітньо популярним Д. став саме завдяки Ж.-І. Кусто, котрий створив, зокрема, серію докум. і телефільмів про підводний світ. 1959 у Монако засн. Всесвітню конфедерацію підвод. діяльності (Confédération Mondiale des Activités Subáquatique; станом на 2007 об’єднувала 132 нац. федерації, серед них і Федерація підвод. спорту й підвод. діяльності України).

Наприкінці 50-х – на поч. 60-х рр. 20 ст. в Україні розпочато пром. виробництво підвод. спорядження (ласт, масок, трубок, акваланґів, боксів для фотоапаратів і кінокамер, гідрокостюмів та ін.). Як і у всьому світі, в Україні з’явилися тисячі ентузіастів підвод. занурювань. Згодом організовано секції підвод. плавання при мор. клубах ДТСААФ і спорт. організаціях. Нині Д. є популяр. видом актив. відпочинку, діяльності та спорту. Діють Д.-клуби у Києві, Дніпропетровську, Одесі, Запоріжжі, Харкові, Севастополі, Ялті, Євпаторії та ін. містах України.

Л. А. Кудін

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дайвінґ / Л. А. Кудін // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-23374. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

23374

Кількість переглядів цього року:

25

Схожі статті

Дартс
Спорт  | Том 7 | 2007
В. С. Муха
Динамо
Спорт  | Том 7 | 2007
В. І. Гавриляк
Динамо
Спорт  | Том 7 | 2023
В. А. Старков

Нагору