ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Ґнейс

ҐНЕЙС (нім. Gneis) – зерниста (розмір зерен 0,2–0,3 мм) метаморфічна порода з паралельною шаруватістю і тонкосмугастою текстурою, з гранобластовою та порфіробластовою структурами. Термін введено 1931 академік АН СРСР Ф. Левінсоном-Лессінгом. Ґ. складається переважно з польового шпату, а також кварцу та кольор. мінералів. Другорядні мінерали: гранат, кордієрит, дистен, силіманіт; акцесорні мінерали: сфен, рутил, циркон, апатит, магнетит, карбонати. Густина 2,65–2,87, пористість 0,5–3,0 %, водопоглинання 0,2–0,3 %. За первинним магматичним і осадовим походженням розрізняють орто- і параґнейси, за мінерал. складом – плагіоґнейси, біотитові, мусковітові, двослюдяні, амфіболові, піроксенові, за структурою та текстурою – деревовидні, очкові, стрічкові, листові та ін. Родовища Ґ. відомі в Скандинавії, Канаді, РФ, Україні (УЩ). Використовують гол. чином для одержання щебеню для буд. і дорож. робіт. Ґ. УЩ концентрують поклади корис. копалин: розвідані Завалів. родовище графіту у Вінн. обл. та Соломіїв. родовище силіманіту в Кіровогр. обл. У Ґ. відомі також родовища золота.

А. Я. Радзивілл

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Ґнейс / А. Я. Радзивілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-25660

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2007

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

25660

Кількість переглядів цього року:

1

Схожі статті

Омельянівське родовище граніту
Ландшафти  | Том 24 | 2022
О. Л. Гелета
Гранодіорит
Світ-суспільство-культура  | Том 6 | 2006
А. Я. Радзивілл
Дуніт
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
А. Я. Радзивілл

Нагору