ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Ді-Пі

ДІ-ПІ (від англ. displaced persons – переміщені особи) – особи, насильно вивезені під час Другої світової війни Німеччиною та її союзниками з окупованих ними територій. На час закінчення 2-ї світової війни в Європі налічувалось бл. 40 млн переміщених осіб (з них на тер. Німеччини – бл. 11 млн). 1945 союзники уклали низку угод про їх репатріацію (повернення на батьківщину): 11 лютого – між СРСР, США та Великою Британією, 13 березня – між СРСР і Бельгією, 29 червня – між СССР і Францією. 1946 ГА ООН ухвалила рішення про повернення біженців і Ді-Пі на батьківщину. Водночас було підкреслено, що осіб, які мають вагомі причини не повертатись до країни походження, зокрема політ., не примушуватимуть до цього. 1947 створ. Міжнар. організацію у справах біженців (МОБ), що мала розв’язувати питання повернення Ді-Пі на батьківщину, а також проблеми цих осіб як жертв війни. У статуті організації до категорії біженців віднесено жертв нацист., фашист. та ін. режимів, що боролися проти об’єднаних націй; іспан. республіканців; осіб, які вважалися біженцями до поч. 2-ї світової війни з причин расового, реліг., нац. характеру або через політ. переконання; осіб євр. походження; іноземців чи осіб без громадянства, які мешкали у Німеччині та Австрії і стали жертвами переслідувань; безпритул. дітей, які втратили батьків під час війни та перебували за межами країн свого походження. Гол. завданням МОБ з часу створення була репатріація, однак поступово, зі зміною політ. клімату в Європі та наростанням протистояння, пріоритет. напрямком стало переселення (у повоєн. період до США, Австралії, Канади, Ізраїлю, Латин. Америки переселено понад 1 млн осіб, тоді як репатріювалися за допомогою МОБ лише 73 тис.). Це викликало негативну реакцію країн, що вважали репатріацію єдиним засобом розв’язання проблеми біженців та переміщених осіб, а переселення розцінювали як канал отримання державами Заходу додатк. робочої сили або переховування злочинців. Зх. країни підтримували тактику переселень здебільшого через політ. міркування, а також тому, що десятки тисяч репатріантів на Сх. перших повоєн. місяців зазнали на батьківщині жорстоких переслідувань. СРСР і країни-сателіти висловлювали незадоволення цим, вважаючи, що Захід прагне використати частину Ді-Пі у боротьбі проти комуніст. режиму. У грудні 1949 ООН ухвалила резолюцію про створення Упр. верхов. комісара ООН у справах біженців, яке розпочало роботу в січні 1951.

Літ.: Багряний І. Антон Біда — герой труда: Повість про Ді-Пі: Відповідь людоловам. Б. м., 1956; Самчук У. Планета Ді-Пі: Нотатки й листи. Вінніпег, 1979.

Ю. І. Шаповал

Рекомендована література

  1. Багряний І. Антон Біда — герой труда: Повість про Ді-Пі: Відповідь людоловам. Б. м., 1956;Google Scholar
  2. Самчук У. Планета Ді-Пі: Нотатки й листи. Вінніпег, 1979.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Ді-Пі / Ю. І. Шаповал // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-26480

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2007

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

26480

Кількість переглядів цього року:

129

Схожі статті

Нестеров
Людина  |  Том 23 | 2021
М. О. Бугеря
Круковський-Сіневич
Людина  |  Том 15 | 2014
О. Ф. Полегенько
Маковецький
Людина  |  Том 18 | 2017
Б. В. Починок

Нагору