ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Базалія

БАЗАЛІ́Я  — селище міського типу Теофіпольського району Хмельницької області. Знаходиться у пн.-зх. частині Хмельн. обл., на лівому березі р. Случ, за 20 км від райцентру, за 30 км від залізнич. ст. Війтівці та за 70 км від обл. центру. Насел. 2114 осіб (2001, складає 91,3 % до 1989), більшість — українці, проживають також поляки, євреї. Площа 49,5 км2. Автостанція. Має автобусне сполучення з містами Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Волочиськ, Шепетівка та ін. Б. засн. 1570 як місто із замком воєводою київ. і маршалком волинським князем Костянтином-Василем Острозьким. Від його другого імені спочатку називалась Базилією, пізніше закріпилася назва Б. У 1578 польс. король Стефан Баторій видав грамоту на запровадження у Б. щотижневих торгів. Острозькі володіли Б. до 1620. Потім містечко перейшло до рук спадкоємців князів Заславських. У цей час Б. була волосним центром і належала до Кременец. пов. Волин. воєводства. Від 1673 Б. володів князь Д. Вишневецький, від 1682 — князь І. Любомирський, згодом — князь П.-К. Сангушка, від 1776 — князь Гнат Сапєга, від 1836 — князі Яблоновські, від 1846 — граф А. Ледоховський. У 1618 Б. спалила татарська орда. Жителі Б. брали активну участь у визв. війні українського народу під проводом Б. Хмельницького. 1793 після 2-го поділу Польщі Б. відійшла до Росії, стала волосним центром у складі Старокостянтинів. пов. Волин. губ. Перед тим 2 р. була повіт. центром, мала герб. 1914 тут діяли черепич. завод, водяний і паровий млини, пошт. станція, телеграф, 25 крамниць, корчма, відбувалося 26 ярмарків на рік. У м-ку працювали земська лікарня та однокласне училище. У передвоєнні роки в Б. діяли лікарня, поліклініка, аптека, середня та вечірня школи. Під час окупації Б. (6 липня 1941 — 7 березня 1944) нім.-фашист. окупанти вивезли до Німеччини 410 юнаків і дівчат; 268 жит. розстріляно. Від 1958 — смт. Від 1959 входить до складу Теофіпол. р-ну. У рад. часи були репресовані 193 жителі Б. Зокрема 1932 заарештовано кількох жителів Б., яким висували звинувачення у приналежності до насправді неіснуючої «Базалій. контррев. та повстан. групи». За сфабриков. справою (через небажання вступати до колгоспу) їх було репресовано. Серед репресованих були особи різної національності, соціального статусу та політичних переконань. Нині у с-щі діють завод продтоварів, млин, с.-г. товариство «Мрія». У Б. — заг.-осв. шк., ПТУ, дитсадок, лікарня, поліклініка, Будинки пристарілих та культури, 2 б-ки. Є відділ. банку. У Б. діє Свято-Успен. церква МП. У центрі с-ща розташ. парк відпочинку, де встановлено пам’ятники воїнам-визволителям та односельчанам, які загинули під час 2-ї світової війни. У Б. народилася поетеса О. Повоїч (друкує свої твори під псевд. Ольга Базалія).

Рекомендована література

  1. Гуменюк С. К., Мещишин А. І. Хмельницька область: Путівник. Л., 1968;
  2. Гуменюк С. К., Морський М. Д. Туристські маршрути Хмельниччини: Путівник. Л., 1983.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2003
Том ЕСУ:
2
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Населені пункти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
38835
Вплив статті на популяризацію знань:
129
Бібліографічний опис:

Базалія / І. А. Стасюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-38835.

Bazaliia / I. A. Stasiuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2003. – Available at: https://esu.com.ua/article-38835.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору