ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Бердо

БЕ́РДО – ландшафтний заказник загальнодержавного значення (від 1984). Знаходиться у Сколів. р-ні Львів. обл. Перебуває у віданні Славського держлісгоспу. Пл. 1085 га. Створ. з метою збереження, відтворення й відновлення особливо цінних природ. ландшафтів на схилах однойм. гірського хребта, який у системі природ. районування входить до фіз.-геогр. р-ну Стрийсько-Сянської верховини в межах низькогірної Верховин. області Укр. Карпат. Охороняються пн.-сх. й пд.-зх. макросхили хребта, на яких спостерігається рідкісне ботаніко-геогр. та екол. явище, зумовлене пониженням у зв’язку з сильними вітрами показників т-ри й вологості – зниження до 1150 м. над р. м. межі поширення субальпій. рослинності, представленої зеленовільховим криволіссям. На верхній межі лісу панує кущова форма бука, яка в деяких місцях переходить у букове криволісся, що також є рідкісним явищем. На гребені хребта зберігаються фрагменти природних смеречин, які майже відсутні у Стрийсько-Сян. верховині. У нижніх ділянках ростуть букові праліси. Домінують у лісовій рослинності Б. формації букових і смерекових лісів. Залежно від співвідношення едифікаторів, наявні декілька субформацій: бучини чисті, смерекові, яворові, яворово-смерекові, вербово-смерекові й вербово-яворово-смерекові (мішані), а також чисті смерекові ліси, буково-смерекові, яворово-смерекові, вербово-буково-смерекові й вербово-яворово-буково-смерекові (мішані) ліси. Особливий інтерес становлять субформації з участю явора, які формуються в привершинній частині (930–1105 м над р. м.) переважно холодних схилів пн. та пн.-зх. експозицій різної крутизни (5–30°) з кам’янистими перезволоженими ґрунтами. Смерекові ліси в заказнику займають друге місце після букових. За віковою структурою це переважно молодняки й середньовікові ліси, віком понад 35–45 р. У флорі заказника представлена низка видів, занес. до Червоної книги України: білоцвіт весняний, підсніжник звичайний, цибуля ведмежа, шафран Гейфеля, лілія лісова, лунарія оживаюча та ін. Серед тварин Б. поширені ведмідь бурий, кабан дикий, рись, кіт лісовий, олень благородний, саламандра плямиста й різноманітні птахи.

Літ.: Притула І. М., Сенчина Б. В. Поліфункціональне призначення ландшафтного заказника «Бердо» // Значення та перспективи стаціонарних досліджень для збереження біорізноманітності. Л., 1998.

О. О. Кагало

Рекомендована література

  1. Притула І. М., Сенчина Б. В. Поліфункціональне призначення ландшафтного заказника «Бердо» // Значення та перспективи стаціонарних досліджень для збереження біорізноманітності. Л., 1998. Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Бердо / О. О. Кагало // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-39191

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

39191

Кількість переглядів цього року:

5

Схожі статті

Олександрівський заказник
Природоохоронні місця  | Том 24 | 2022
О. А. Бургаз
Бакаї
Природоохоронні місця  | Том 8 | 2008
Л. І. Зеленська
Дебальцевські лимани
Природоохоронні місця  | Том 7 | 2007
В. В. Манюк

Нагору