ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Березань

БЕРЕЗА́НЬ  — острів у північній частині Чорного моря. Ін. назви: Борисфен, Борисфеніда, Білобережжя, Барберезе, Бюрю-узень Озим, Аас, Озюбек, Св. Єлевферія, Дольний, Буян, Шмідта, Адо. Знаходиться побл. гирла Дніпров.-Буз. лиману, за 12,8 км на Зх. від м. Очаків Микол. обл. Є залишком суходолу, зруйнов. абразією. Пл. бл. 30 га. Довжина 890 м, ширина до 485 м, вис. від 4–6 м у пн. до 20 м у пд. частині. Поверхня в основному столоподібна. Безводний із сухостеп. ландшафт. комплексами, близькими за властивостями до материкових. У давнину це був п-ів. Наприкінці 7 ст. до н. е. на Б. існувала найдавніша на тер. сучас. України грец. колонія (Березанське поселення), яка стала центром поліса (держави), що в 1-й пол. 6 ст. до н. е. формувався в Нижньому Побужжі. З часом ця тер. перейшла до Ольвії, а Б. продовжувала існувати як один із зовн. портів — містечкових центрів поліса. У 10–12 ст. на Б. існували слов’ян. поселення. У 13 ст. Б. захопили монголо-татари, 14 ст. — литов. князь Вітовт, 15 ст. — крим. татари, пізніше — турки. 1788 козаки Чорномор. козац. війська захопили турец. фортецю на о-ві. У березні 1906 на Б. було розстріляно лейтенанта П. Шмідта, кондуктора та 2-х матросів, які брали участь у Севастоп. зброй. повстанні в листопаді 1905. На честь повстанців 1917 було збудовано склеп, а згодом встановлено пам’ятник у вигляді бунтівного вітрильника. 1995 Б. увійшов складовою частиною до держ. істор.-археол. заповідника «Ольвія».

Рекомендована література

  1. Брун Ф. К. Черноморье: Сб. исследований по истор. географии Южной России. О., 1879. Ч. 1;
  2. Артамонова О. А. Древнейшее поселение на о. Березани // Краткие сообщения Ин-та материал. культуры. 1940. Вып. 5;
  3. Культура населения Ольвии и ее округи в архаическое время. К., 1987;
  4. Назаров В. В. Древнегреческое поселение на острове Березань. Николаев, 1997.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2003
Том ЕСУ:
2
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Населені пункти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
39301
Вплив статті на популяризацію знань:
97
Бібліографічний опис:

Березань / Г. Ф. Крикун // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-39301.

Berezan / H. F. Krykun // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2003. – Available at: https://esu.com.ua/article-39301.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору