ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Берилієві руди

БЕРИ́ЛІЄВІ РУ́ДИ  — природні мінеральні утворення, що містять берилій (Be). У складі Б. р.: берил (14,1 % BeO), фенакіт (42–45 %), бертрандит (40–42 %), гельбертрандит (32–35 %), хризоберил (18–20 %), евклаз (16 %), гельвін-гентгельвін-даналіт і лейкофан (по 10–12 %), а також мінерали з Be у вигляді ізоморф. домішок — везувіан (до 1–4 % BeO) і берилій-маргарит (до 3 %). Поширені в ендоконтактових зонах лейкократових і лужних гранітів як постмагматичні утворення. Рудоносні тіла за формою: пластоподібні, рудні штоки, стовпи, трубкоподібні поклади, круті й похилі жили. Найбільші родовища Б. р. у США, Бразилії, Арґентині і Китаї. В Україні розвідані Б. р. на Волині, їхні прояви є у Приазов’ї. Яскраві прозорі різновиди берилу — смарагд і аквамарин — використовуються у ювелір. справі. Як один із найлегших металів Be утворює легкі, міцні сполуки з Al і Mg, що широко застосовуються в сучас. літакобудуванні. Берилієві солі застосовуються в різних галузях промисловості та медицини.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2003
Том ЕСУ:
2
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
39414
Вплив статті на популяризацію знань:
70
Бібліографічний опис:

Берилієві руди / А. Я. Радзівілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-39414.

Beryliievi rudy / A. Ya. Radzivill // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2003. – Available at: https://esu.com.ua/article-39414.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору