ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Бетон

БЕТО́Н  — один з основних композиційних штучних будівельних матеріалів, який одержують у результаті твердіння раціонально підібраної суміші зв’язувальної речовини, води й наповнювачів. Б. застосовують для виготовлення збірних залізобетон. конструкцій і бетон. виробів, для зведення моноліт. бетон. і залізобетон. споруд. Набув широкого застосування в буд-ві внаслідок доступності сировини, простоти технології виробництва, широкого діапазону буд.-тех. властивостей (висока міцність, довговічність, вогнестійкість, непроникний для радіації тощо). У буд-ві застосовують Б., виготовлений на цемент. та ін. неорганіч. зв’язувал. речовинах. Цемент і вода є актив. складовими Б., в результаті хім. реакцій і процесу гідратації між ними утворюється цемент. камінь як матрична основа Б., яка з’єднує зерна заповнювача й наповнювача в єдиний моноліт композиц. матеріалу. Для виготовлення Б. застосовують усі різновиди неорганічних зв’язувальних.

Б. класифікують за такими ознаками: об’ємна маса, вид зв’язувал. речовини, міцність на стиск, морозостійкість і призначення в буд-ві. За об’ємною масою розрізняють Б.: особливо важкі (з об’ємною масою понад 2500 кг/м3), звичайні (важкі; з об’ємною масою від 1800 до 2500 кг/м3), легкі (з об’ємною масою від 500 до 1800 кг/м3). За видом зв’язувал. речовини Б. поділяють на цементні (одержують на основі портландцементу та його різновидів), силікатні (на основі вапняно-піщаних зв’язувальних з автоклав. обробкою), гіпсові (на основі гіпсових і гіпсоцемент. зв’язувал. речовин), шлакові (на основі шлакових зв’язувал. речовин), полімерцементні (з застосуванням полімер. добавок). Залежно від призначення виділяють Б.: високоміцні, конструктивні, гідротех., дорожні, малоізоляц., хімічно стійкі, жаростійкі, декоративні та гідратні. Б., як і природні кам’яні матеріали, стійкий до стискальних, але значно меншою мірою — до розтяжних навантажень. Ця властивість обмежувала застосування Б. як буд. матеріалу. Поєднання Б. і сталі дало змогу використовувати залізобетонні елементи в конструкціях, схильних до вигину. Відбувається адгезія Б. з металом, він захищає сталеву арматуру від корозії. Б. характеризується також деформативністю, усадкою, модулем пружності і повзучістю.

Рекомендована література

  1. Баженов Ю. М. Технология бетона. К., 1987.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2003
Том ЕСУ:
2
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
39567
Вплив статті на популяризацію знань:
121
Бібліографічний опис:

Бетон / О. М. Лівинський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-39567.

Beton / O. M. Livynskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2003. – Available at: https://esu.com.ua/article-39567.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору