ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Барле Янко

БАРЛЕ́ Янко (Barle Janko; 12. 03. 1869, с. Буданьє, нині Словенія – 18. 02. 1941, Заґреб) – словенський і хорватський літератор, історик і теолог. Навч. у гімназіях Словенії та Хорватії (Нове Место, Карловац, Заґреб), вищу теол. освіту здобув у Заґребі. Від 1893 працював на різних посадах у церк. установах катол. єпархії в Заґребі. Опубл. ним 1888 у часописі «Dom in svet» (№ 7–8) за підписом Янко Б. літ. огляд «Hrvatsko slovstvo» поряд з відгуками на публікації творів хорват. і словен. літераторів Й. Томича, Д. Трстеняка, К. Джальського та І. Гундулича містить і рец. (№ 7) на збірку з восьми поем Т. Шевченка у хорват. перекладі А. Харамбашича («Taras Ševčenko, Pjesničke pripovijesti, Sa slikom pjesnika», Zagreb, 1887). Ця публікація, що з’явилася одночасно з відгуком Й. Старе у часописі «Ljubljanski zvon» (1888, № 8), стала помітним у Словенії друков. відголосом на хорват. інтерпретації творів Т. Шевченка. Високо оцінюючи переклади поем «Причинна», «Тополя», «Катерина», «Наймичка», «Невольник», «Петрусь», «Неофіти» й «Гайдамаки», рецензент водночас висловлює своє захоплення поет. генієм Т. Шевченка, називаючи його «українським велетнем». Б. належать також численні публікації з історії словен., хорват., серб. та ін. європ. літ-р, з мистецтвознавства, етнографії, історії церкви тощо.

В. Г. Гримич

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Барле Янко / В. Г. Гримич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-40586. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

40586

Кількість переглядів цього року:

1

Схожі статті

Деяк
Людина  |  Том 7 | 2007
С. Г. Скорик
Гіліс
Людина  |  Том 5 | 2006
Т. А. Черевко, Л. В. Шарикіна
Мірошник
Людина  |  Том 21 | 2019
Н. О. Костюк

Нагору