ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Білоскурський Яків Степанович

БІЛОСКУ́РСЬКИЙ Яків Степанович (псевд. – Кушнірюк Георгій Гаврилович; 04. 04. 1885, м. Коломия, нині Івано-Фр. обл. – 07.12.1977, Київ) – громадсько-політичний і військовий діяч. Державні нагороди СРСР. Під час навчання у Коломий. гімназії вступив до підпіл. гуртка, вів соціаліст. пропаганду, брав участь в організації демонстрацій, страйків, за що був заарешт. і виключений із гімназії. Освіту здобув самотужки. Працював коректором львів. г. «Громадський голос». За порадою М. Павлика та Г. Хоткевича для налагодження зв’язків з рос. революціонерами вирушив до Сх. України. Приєднався до організації лівих есерів. 1907 заарешт. у м. Новоград-Волинський за спробу визволити із в’язниці товариша. Засудж. на 10 р. каторги. 1918 вступив до більшов. партії, працював у Ярослав. друкарні. Був слідчим реввійськтрибуналу Пн. фронту рад. армії (1919), заступник голови трибуналу Зх. фронту, головою трибуналу 11-ї армії Кавказ. фронту. Дружив з С. Орджонікідзе. 1924 признач. чл. Військ. колегії Верхов. суду СРСР, брав участь у суд. процесі над есером Б. Савінковим. Голова військ. трибуналу Київ. військ. округу. Під час мас. репресій намагався захистити невин. людей. У вересні 1937 був викликаний чл. Військ. ради цього округу О. Щаденком зі звітом про роботу трибуналу, під час розмови у Б. стався інфаркт та інсульт. Це врятувало його від репресій. Розмовляти й ходити зміг лише через 5 р. У 1944–50 – чл. Верхов. суду УРСР. Був дивізій. військ. юристом СРСР, що відповідало званню генерал-лейтенанта.

Літ.: Від Жовтня до Вересня. Уж., 1990.

П. І. Арсенич

Рекомендована література

  1. Від Жовтня до Вересня. Уж., 1990.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Білоскурський Яків Степанович / П. І. Арсенич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-40860

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

40860

Кількість переглядів цього року:

22

Схожі статті

Климпуш
Людина  |  Том 13 | 2013
О. Д. Довганич
Волошин
Людина  |  Том 5 | 2006
В. Парубій
Луценко
Людина  |  Том 18 | 2017
Р. М. Коваль

Нагору