ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Битва за Київ у 1943 році Державний музей-заповідник

«БИ́ТВА ЗА КИ́ЇВ У 1943 РОЦІ» Державний музей-заповідник  — культурно-освітній заклад. Створ. 1945 у с. Нові Петрівці (нині Вишгород. р-ну Київ. обл.) як музей-заповідник «Поле битви за Київ». Розташ. на тер., де в жовтні — на початку листопада 1943 під час визволення Києва від фашист. загарбників розміщувався команд. пункт 1-го Укр. фронту. Від 1996 — сучасна назва. 1958 на заповід. тер. споруджено Пам’ятник-музей визволителям Києва (вис. 25 м; арх. А. Мілецький, В. Бакланов, скульптор І. Першудчев). Пам’ятник, увінчаний скульптурою воїна-визволителя (вис. 5,5 м), стоїть на високому кургані. На мармур. пілонах зазначені назви всіх з’єднань і частин, удостоєних звання «Київських», а також нагородж. орденами за визволення Києва. 1980 у Нових Петрівцях відкрито музей-діораму «Битва за Київ-Лютізький плацдарм 1943 р.» (29 м х 7 м), присвяч. Київ. наступал, операції 1943 (автор М. Присєкін). До 1993 діорама експонувалася в Свято-Покров. церкві. Коло церкви 1983 на честь 40-річчя битви за Дніпро збудовано мемор. комплекс, де встановлено пам’ятний знак «Героям Лютізького плацдарму» у вигляді знамена з барельєф. зображенням воїнів, які форсують Дніпро (автори В. Климик, Ю. Колесников, С. Войцеховський, Ю. Турчанинов та ін.), і запалено Вічний вогонь. На мемор. плитах комплексу увічнено імена понад 1300 бійців і командирів з числа тих, які загинули в боях під Києвом. 1993 на заповід. тер. збудовано нове приміщення музею-діорами (автор М. Фещенко). На тер. пл. 8 га збережено 650 м ходів сполучення, а також бліндажі і командно-спостережні пункти генерала армії М. Ватутіна, генерал-полковника К. Москаленка, чл. військ. ради фронту М. Хрущова та генерал-лейтенанта танк. військ П. Рибалка; встановлено зразки бойової техніки часів 2-ї світової війни. Серед унікал. експонатів музею — Книга Вічної Слави, куди занесено імена офіцерів і генералів 1-го Укр. фронту, які брали участь у визволенні Києва. В музеї є археол., етногр., нумізмат. зібр., вироби худож. промислів, твори живопису і скульптури, а також фото і документи відповідно до тематики музею. Вивчаються матеріали, пов’яз. з подіями оборони 1941 та визволення Києва і Київ. обл. 1943, проводиться краєзнавча пошук. робота, досліджуються матеріали з історії Київ. Полісся і Межигір’я. Від 1998 музей отримав і опрацював понад 3 тис. анкет зі спогадами учасників боїв. На основі зібр. матеріалів у музеї постійно створюються стаціонарні та пересувні виставки, зокрема «Т. Г. Шевченко і наш край» (до 185-річчя з дня народження поета), «Твої визволителі, Київщино» (до 55-річчя визволення Київ. обл. від фашист. загарбників), «Згадаймо ті роки» (до 55-річчя музею), «Доля укр. святині» (до 2000-ліття Різдва Христового). За час існування музею-заповідника його відвідали понад 10 млн. осіб з 85-ти держав світу.

Рекомендована література

  1. Командний пункт 1-го Українського фронту Радянської армії в с. Ново-Петрівці. Пам’ятник Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 рр. К, 1956;
  2. Пам’ятник-музей визволення Києва від фашистських загарбників: Путівник. К., 1959;
  3. Шулькевич М. М. Киев. Архитектурно-исторический очерк. К., 1964;
  4. «Битва на Лютізькому плацдармі». Діорама. К., 1981;
  5. Визволителям Києва. Фоторозповідь про пам’ятник-музей визволителям Києва від німецько-фашистських загарбників у с. Нові Петрівці на Київщині. К., 1981;
  6. Державний музей-заповідник «Битва за Київ». К., 1998;
  7. Музей-діорама «Битва за Київ-Лютізький плацдарм. 1943». К., 2000.

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2003
Том ЕСУ:
2
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Музеї
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
41842
Вплив статті на популяризацію знань:
278
Бібліографічний опис:

Битва за Київ у 1943 році Державний музей-заповідник / І. П. Вікован // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-41842.

Bytva za Kyiv u 1943 rotsi Derzhavnyi muzei-zapovidnyk / I. P. Vikovan // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2003. – Available at: https://esu.com.ua/article-41842.

Завантажити бібліографічний опис

Білоцерківський краєзнавчий музей
Музеї  |  Том 2  |  2003
В. А. Коломієць
Бірюкова М. літературно-меморіальний будинок-музей
Музеї  |  Том 3  |  2004
О. Д. Погребняк
Барвінківський краєзнавчий музей
Музеї  |  Том 2  |  2003
Ю. В. Троян
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору