Австрійські бібліотеки
АВСТРІ́ЙСЬКІ БІБЛІОТЕ́КИ – мережа австрійських бібліотек у містах України – Львові, Чернівцях, Києві та Харкові. Засн. в межах програми створення бібліотек у посткомуніст. країнах, яку розпочало 1989 МЗС Австрії. Нині у світі працює 35 А. б., які поширюють інформацію про історію, політику, культуру, літературу, мистецтво Австрії. Фонди А. б. містять літературу довідкового, інформ. характеру, твори австр. письменників, мист. видання, австр. періодику, аудіо-, відеоматеріали, мікрофільми. При А. б. діють курси нім. мови, відбуваються концерти укр. та австр. артистів, проводяться конференції, виставки, літ. вечори, читання, присвяч. ювілей. та пам’ят. датам, конкурси. Співпрацюють з б-кою Австр. АН, Австр. нац. б-кою, б-кою Австрійського інституту Східної і Південно-Східної Європи, відділом культури магістрату Відня.
А. б. у Львові створ. 1992, становить разом з читал. залом Ґете-інституту структур. підрозділ «Нова німецькомовна книга» Львівської наукової бібліотеки НАНУ. Фонди б-ки нараховують 4,5 тис. одиниць (2000). Окрім книжок, А. б. має аудіоматеріали на компакт-дисках та аудіокасетах, відеотеку. У фондах А. б. наявні енциклопедії, словники, бібліогр. видання, книги та журнали, що висвітлюють укр.-австр. взаємини. Серед цінних видань – зб. матеріалів укр. посольства В. Липинського в Австрії «Ereignisse in der Ukraine 1914–1918»; повний комплект журналу укр. громади у Відні «Вісті Спілки українських філателістів Австрії», який виходив упродовж багатьох років під різними назвами, твори Й. Рота, К.-Е. Францоза, Л.-Р. фон Захер-Мазоха, переклади українською мовою австр. авторів, матеріали укр.-австр. конференцій тощо.
А. б. у Чернівцях створ. 1992 як підрозділ Буковинознавства науково-дослідного інституту. Містить понад 6 тис. одиниць зберігання (2000), зареєстрованих у комп’ютер. каталозі б-ки, що дозволяє швидко здійснювати пошук. А. б. отримує щоденну австр. г. «Die Presse», ж. «Profil», «Bühne», «ÖHZ», «Der Donauraum» та ін. Має автентичні навч. матеріали для вивчення нім. мови.
А. б. у Києві створ. 1992, функціонує у складі Національної бібліотеки України НАНУ. Її фонд становить понад 5,5 тис. одиниць (2000). Популярністю у читачів користується література з філософії, економіки та права. А. б. забезпечує інформацією про Австрію, її минуле та сьогодення різні установи та громад. організації Києва, зокрема органи держ. влади. А. б. провела презентації перекладів книжок австр. авторів; круглий стіл з питань перекладу та видання австр. літ-ри в Україні, укр. літ-ри в Австрії та семінар австр. бібліотек в Україні, книжк. виставки, зокрема «Шевченко і Австрія», матеріали якої показали вагомий внесок науковців цієї країни у вивчення й популяризацію шевченкової творчості.
А. б. в Харкові створ. 1996, є одним з читал. залів відділу літ-ри іноз. мовами Харківської державної наукової бібліотеки. Фонд б-ки становить понад 4 тис. одиниць (2000). Широко представлені художні твори австр. авторів, є аудіо- та відеоматеріали з країнознавства, історії, культури та мистецтва Австрії; художні фільми австр. режисерів. На базі А. б. від 1997 працюють курси з вивчення нім. мови. Фонди А. б. широко використовує у своїй діяльності Спілка друзів Австрії, яка об’єднує дослідників історії, культури Австрії. Бібліотека проводить темат. виставки та вечори, присвяч. життю та творчості видат. представників австр. науки і культури, а також семінари для викладачів нім. мови вищих шкіл Харкова, присвяч. країнознавству та історії Австрії.
Н. В. Безлєпкіна, О. І. Герасим, М. А. Воробей, С. Д. Осадчук