ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Айкідо

АЙКІДО́ – бойове мистецтво, яке заснував на початку 20 століття в Японії О’Сенсей Моріхей Уесіба, проголосивши основним його принципом досягнення внутрішньої краси і єдності зі Всесвітом. Від 40-х рр. А. розповсюдилося у світі, і нині його пропагують у понад 70-ти країнах. В А. немає розрахунку на грубу фіз. силу. Займатися А. може будь-яка людина, фізично та духовно удосконалюючись. Змагання з А. не проводяться. Рівень майстерності спортсменів А. визначається за атестаціями. Існує 16 рівнів володіння А. – 6 учнівських, які мають назву «кю» (6-й – 1-й), їм відповідають кольори поясів: білий, жовтий, червоний, зелений, синій, коричневий; та 10 «данів» майстрів (1-й – 10-й). Колір пояса майстрів – чорний. Учнів. атестації проводять володарі чорних поясів України, для майстрів – майстри А. високого класу з Японії на великих семінарах, які проходять в Україні 3–4 рази на рік. Щоб отримати пояс, потрібно виконати певну кількість прийомів та відповідати усім вимогам того чи ін. рівня. В Україні 4-й дан айкідо айкікай має І. Шмигін, 3-й дан – О. Птущенко (Донецьк) та В. Басараб (Дніпропетровськ), 2-й дан – бл. 10 осіб, 1-й дан – бл. 50 осіб (2000). Перші центри з А. в Україні з’явилися 1980. У 1990 засн. Респ. асоціація А., згодом – Асоціація айкідо айкікай України (АААУ, президент – І. Шмигін). Нині центри з А. створ. у всіх регіонах України. Найпоширеніше А. у Києві, Київ., Дніпроп., Донец. обл. та в АР Крим. У центрах АААУ займається бл. 5 тис. осіб. Асоціація разом із держ. спорт. установами проводить постійні зустрічі з провід. майстрами з А. світу. АААУ допомагає удосконалювати профес. підготовку кадрів МВС України. Від 1997 АААУ проводить щоріч. міжнар. семінар-фестиваль «Спорт проти наркоманії та насильства».

Літ.: Шмыгин И. Ю. Айкидо. К., 1990; Нобуеши Тамура. Айкидо / Пер. с япон. К., 1997; Митцуге Саатоме. Айкидо и гармония в природе / Пер. с япон. К., 1998.

В. В. Волков

Рекомендована література

  1. Шмыгин И. Ю. Айкидо. К., 1990;Google Scholar
  2. Нобуеши Тамура. Айкидо / Пер. с япон. К., 1997;Google Scholar
  3. Митцуге Саатоме. Айкидо и гармония в природе / Пер. с япон. К., 1998.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Айкідо / В. В. Волков // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42823

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42823

Кількість переглядів цього року:

47

Схожі статті

Бадмінтон
Спорт  | Том 2 | 2003
С. О. Плахотнюк
Динамо
Спорт  | Том 7 | 2007
В. І. Гавриляк
Дельтапланеризм
Спорт  | Том 7 | 2007
С. П. Сергєєв

Нагору