ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Апатит

АПАТИ́Т (від грец. ἀπάτη – обман) – мінерал класу безводних фосфатів. Ca5(PO4)3F і Ca5(PO4)3Cl. Вміст P2O5 41– 42 %. F, Cl та (ОН) взаємозаміщуються. Домішки Na, Mn, Th, U, Sr та ін. Сингонія гексагональна. Характерні кристали в формі шестигранних призм і голок, рідше – у вигляді короткостовпчастих або таблитчастих форм. Колір: безбарвний, прозорий, білий, частіше блідо-зелений до смарагдово-зеленого, блакитний, жовтий, бурий, фіолетовий. Блиск скляний, на поверхні зламу – жирний. Твердість 5. Крихкий. Злам нерівний або раковистий. Питома вага 3,18–3,21. Один із розповсюджених мінералів пізньої магматич. кристалізації переважно основних та лужних порід. У формі суцільних зернистих мас міститься у відомих родовищах Хібіногорська на Кольському п-ві. Відкриті, але недостатньо розвідані родовища А. в метасоматично змінених габроїдах Коростенського та Корсунь-Новомиргород. плутонів. Відомі родовища фосфорит. конкрецій венду Поділля і крейдові фосфоритні відклади Волині та периферій. частин Коростенського і Корсунь-Новомиргород. плутонів. У нижньопалеозой. відкладах хребта Кара-Тау (Казахстан) відкриті високоякісні фосфорити пластового типу. Потужні родовища того ж типу відомі в зх. штатах США, в палеогенових відкладах Алжиру, Тунісу, Марокко. Запаси фосфат. сировини, що містяться у надрах України, можуть забезпечити потреби її с. господарства. Використовуються для виробництва мінерал. добрив, у хім. промисловості – для одержання фосфору та фосфор. кислоти; у металургії, керамічній та скляній промисловості. Синтетичні А. з домішками рідкоземел. елементів використовують в оптиці.

А. Я. Радзивілл

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Апатит / А. Я. Радзивілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-43092

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

43092

Кількість переглядів цього року:

39

Схожі статті

Гуртожиток
Світ-суспільство-культура  | Том 6 | 2006
С. К. Кілессо
Горянський
Світ-суспільство-культура  |  Том 6 | 2006
І. М. Лисенко
Дикий сад
Світ-суспільство-культура  | Том 7 | 2007
К. В. Горбенко

Нагору