Розмір шрифту

A

Альтруїзм

АЛЬТРУЇ́ЗМ (франц. altruisme, від лат. alter — інший) — безкорисливе ставлення до інших людей, здатність поступатися власними інтересами задля допомоги тим, хто її потребує. Термін «альтруїзм» запровадив І. Кант. Протилежний до егоїзму. Сучасні теорії А. (теорії соціального обміну та раціонального вибору) наголошують на його перевагах над егоїзмом і меркантильним ставленням до людей як у загальносоціальному, так і в індивідуальному сенсі. А. — важливий чинник стабілізації та гармонізації міжособистісних і міжгрупових соціальних відносин. Дослідження психологів і соціологів свідчать, що альтруїстичні мотиви поведінки є важливою передумовою формування в людини почуття самоповаги, задоволеності життям і можливості очікувати підтримки від оточення. Чинники, що спонукають людину до альтруїстичної поведінки, поділяють на індивідуально-психологічні (індивідуальна схильність до А.), соціально-нормативні (моральні норми, соціальні винагороди, що заохочують прояви А.) та ситуативні (життєві та соціальні ситуації, що сприяють альтруїстичним вчинкам). Альтруїстичну поведінку заохочують релігійні та моральні норми, її позитивно висвітлюють у фольклорі та художній літературі. Її позитивний вплив на гармонізацію людських взаємин важко переоцінити. Проте, коли альтруїстичну мотивацію абсолютизують, А. може стати одним із чинників руйнації соціальних і міжособистісних взаємин, перетворюватися на нав’язливий патерналізм (намагання зробити людям краще, ніж їм самим того хочеться). Саме таку форму А. експлуатують ідеологи фанатизму й тоталітаризму, закликаючи людей до жертовності задля втілення у життя соціальних утопій. Такий характер А. заохочувала влада за часів панування комуністичної ідеології. Як наслідок — у масовій свідомості досі поширені стереотипи патерналізму та індивідуальної безвідповідальності.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2001
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
43934
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
2 443
цьогоріч:
658
Бібліографічний опис:

Альтруїзм / Є. І. Головаха // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-43934.

Altruizm / Ye. I. Holovakha // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001. – Available at: https://esu.com.ua/article-43934.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору