Розмір шрифту

A

Асоціація рослинна

АСОЦІА́ЦІЯ РОСЛИ́ННА  — основна класифікаційна одиниця рослинних угруповань (фітоценозів) з однаковими структурою, видовим складом і з подібною взаємодією як між організмами, так і між ними та середовищем. Об’єднує групи популяцій, які трапляються на одному і тому ж місці незалежно від взаємодії, і формується під впливом умов довкілля. У сформованій А. р. відбувається внутр. процес розвитку, що веде до заміни однієї А. іншою (див. Сукцесія). Термін «А.» щодо рослин увів 1805 А. Гумбольдт, а 1910 був запропонований як осн. одиниця класифікації рослинності. Єдиного підходу щодо виділення і розуміння А. р. у вчених немає, і геоботан. школи виділяють і називають її по-різному. Спочатку під керівництвом В. Сукачова сформувалась домінантна класифікація рослинності, згідно з якою А. р. є найменшою, досить дрібною одиницею і виділяється на основі гол. домінуючих видів. Назву «А. р.» дають від родової та видової лат. назви видів, додаючи до основи слова відповідні суфікси — etum та osum (etosum), напр.: сосновий ліс орляковий, де домінують сосна (Pinus sylvestris) та орляк (Pteridium aguilinum), називають Pinetum (sylvestris) pteridiosum (aguilini). Згідно з ін. підходом — дають на основі простого перерахування назв видів-домінантів від вищого до нижчого ярусів. Якщо види знаходяться в одному ярусі — між ними ставлять знак «+», у різних — знак «–», напр.: Stipa capillata + Festuca valesiaca — Potentilla arenaria. У Західній Європі склалась флористична школа класифікації рослинності (Й. Браун-Бланке), в якій назву А. дають за характер. видами, що не обов’язково домінують, але постійно трапляються і не заходять в ін. угруповання, крім того, вказується прізвище автора, який її описав, та рік опису. Підходи до розуміння А. р. настільки відрізняються між собою, що виділені одиниці майже не корелюють між собою. Якщо А. р., виділені за домінант. принципом, є досить вузькими, то виділені за флористичним — широкими. Згідно з проведеними у 1991 узагальненнями, рослинність України представлена 3806 А. р., виділеними на домінант. основі. Виділення А. р. важливе під час картографування рослин. покриву для отримання узагальнених показників продуктивності рослин. угруповань, урожайності окремих видів рослин, а також для проектування госп. заходів.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2001
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
44477
Вплив статті на популяризацію знань:
71
Бібліографічний опис:

Асоціація рослинна / Я. П. Дідух // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-44477.

Asotsiatsiia roslynna / Ya. P. Didukh // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001. – Available at: https://esu.com.ua/article-44477.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору
Асоціація рослинна Енциклопедія сучасної України