ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Архієрейський собор

АРХІЄРЕ́ЙСЬКИЙ СОБО́Р  — офіційне зібрання всіх осіб найвищої церковної ієрархії, яке скликає предстоятель помісної Церкви (а у випадку його смерті — старший за хіротонією архієрей) для обговорення та вирішення питань і справ віровчення, релігійно-морального життя, устрою, управління церковним життям, зовнішньої діяльності церкви тощо. Розрізняють А. с. елекційні (скликані для обрання архієрея) і місцеві (соборчики), які з дозволу предстоятеля Церкви скликає архієрей регіону. Згідно з канонами постанови А. с. мають законну силу лише в тому випадку, коли в його роботі брали участь не менше трьох єпископів. У РКЦ А. с. іменується синодом. Традицію проведення А. с. заклав 2-й Вселен. собор, який визначив, що всі важливі церк. справи в кожній місцевості повинен вирішувати собор єпископів. Організація, проведення, діяльність і рішення А. с., як і всіх ін. церк. соборів, ґрунтуються на правилах апостол., святих отців, вселен. і деяких поміс. соборів. У різних церквах і в різні періоди функції, компетенція А. с. та коло обговорюваних питань, підстави та періодичність його скликання різнилися і змінювалися. Так, 37-е апостол. правило визначає проведення А. с. двічі на рік — на п’ятдесятницю та в жовтні, а Трульський собор — не рідше одного разу на рік. Однак на практиці у більшості церков А. с. скликаються за необхідності, як правило, раз у кілька років. Нині всі норми та умови функціонування А. с. визначаються правилами, що їх узаконює статут певної церкви, прийнятий Архієрей. чи Поміс. собором. У деяких країнах функції А. с. визначаються і світс. законодавством, а прийняті ним постанови друкуються в уряд. пресі. Рішення А. с. обов’язкові лише для тих церков, представники яких брали в ньому участь або ж визнали його рішення. Винятком є лише кілька давніх А. с., що мали загальнохристиян. значення. В історії укр. церков А. с. відігравали значну роль, деякі з них навіть започатковували створення церков чи їх відродження, напр., під час 2-ї світової війни — православних Автономної та Автокефальної. У часі між Поміс. соборами для погодження духов. справ, які перевищують обсяг повноважень та компетенцію єпископів, усю повноту церк. влади зберегли А. с. у сучас. УПЦ МП, УПЦ КП, УАПЦ. Велику роль відіграє А. с. і в УГКЦ.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2001
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Святині
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
44830
Вплив статті на популяризацію знань:
19
Бібліографічний опис:

Архієрейський собор / О. Н. Саган // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-44830.

Arkhiiereiskyi sobor / O. N. Sahan // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001. – Available at: https://esu.com.ua/article-44830.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору