ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Культурний шар

КУЛЬТУ́РНИЙ ШАР – товща ґрунту на стаціонарній археологічній пам’ятці, що містить сліди життєдіяльності людини. Є об’єктом археол. розкопок. Товщина (потужність) К. ш. може сягати від 1 см (нитк. шар) до десятків метрів, залежно від тривалості й інтенсивності перебування на певному місці населення. Він формується на дав­ній денній поверхні в результаті археологізації решток активності людських популяцій – побут. відходів. Характер та особливості залежать від природ. умов і людського фактора. Зазвичай К. ш. прихований під шаром гумусу й позначений на профілях зачисток градацією кольорів та вкрапленнями твер­дих фракцій (включно з артефактами). Наявність стратигра­фії дозволяє вирізняти у його межах певну послідовність нашарувань, іноді розділених сте­рил. прошарками (результат сти­хій. лих чи воєн). Такі пам’ятки називають багатошаровими. Давню денну поверхню нижче К. ш. становить материк – геол. субстанція (глина, лес, камінь), що не зазнала впливу людини.

Літ.: Методика полевых археологических исследований. Москва, 1983.

В. В. Отрощенко

Рекомендована література

  1. Методика полевых археологических исследований. Москва, 1983.
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Культурний шар / В. В. Отрощенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-51484

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

51484

Кількість переглядів цього року:

130

Схожі статті

Море друзів
Світ-суспільство-культура  | Том 21 | 2019
С. І. Болтівець, О. В. Галушко
Кам'янські вісті
Світ-суспільство-культура  | Том 12 | 2012
К. М. Курилишин
Маковицька струна
Світ-суспільство-культура  | Том 18 | 2017
М. І. Мушинка

Нагору