ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Куп'янський ливарний завод

КУ́П’ЯНСЬКИЙ ЛИВА́РНИЙ ЗАВО́Д – підприємство у галузі металур­гії. Діяло 1966–2000 у смт Ківшарівка Куп’ян. міськради Харків. обл. (с-ще засн. із поч. уведення в дію перших цехів заводу). Буд-во розпочато 1963 як філії Харків. моторобуд. заводу «Серп і молот». Від 1967 у чавуноливар. цеху №1 виготовляв відливки для тракторів (переважно для Т-150). Упродовж наступних 8-ми р. уведено в експлуатацію потужні ливарні цехи: фасонно-ливар., чавуноливар. № 2, ливарні цехи № 3 та № 4 (комплекс виробництва литва з високоміц. чавуну і сталі). Згодом розгорнули діяльність цехи порошк. металургії та точного лиття. З-д був одним з найбільших підприємств у СРСР, а згодом країн СНД, що спеціалізувалися на виготовлен­ні відливків із сірого, високоміц. чавуну, вуглецевої і легованої сталі для дизел. та бензин. дви­гунів для с.-г. техніки (проектна потуж. сягала 294 тис. т відливків щороку). У структурі – 4 ливар. та 1 модел. цехи, а також допоміжні заготівел. і механо­оброб. цехи. Окрім осн. продук­­ції, випускав товари нар. вжитку: труби, спорт. інвентар, електр. конфорки, сантех. вироби тощо. За кошти підприємства зведено низ­ку житл. будинків с-ща, школи, дит­садки, ПТУ, Палац культури, фіз­культурно-оздоров. комплекс тощо. У період розквіту виробництва на заводі працювали понад 10 тис., наприкінці 1990-х рр. – бл. 400 осіб.

Л. М. Кривошлик

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Куп'янський ливарний завод / Л. М. Кривошлик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-51754

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

51754

Кількість переглядів цього року:

45

Схожі статті

Краматорський металургійний завод
Підприємcтва  | Том 15 | 2014
Н. Є. Волошина
Глобинський Цукрокомбінат
Підприємcтва  | Том 5 | 2006
А. І. Шушківський
Нова українська школа
Підприємcтва  | Том 23 | 2021
М. О. Гринько

Нагору