ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Ладинський вік і ярус

ЛАДИ́НСЬКИЙ ВІК І Я́РУС (від назви народу ладини, який живе на Сх. Швейцарії та прилеглій частині Італії) — верхній вік середньотріасової епохи трі­асового періоду та відклади, що утво­рилися в той час. Назву 1892 запропонував австр. палеонтолог і геолог А. Бітнер. Ладин., або Ладиній, вік (Л. в.) тривав від 237,0±2,0 млн до 228,7 млн рр. тому. Ладин. ярус (Л. я.) підстеляється відкладами анізій. ярусу серед. відділу, перекривається відкладами кар­ній. ярусу верх. відділу тріас. сис­теми. У типовому розрізі Л. я. представлений мергелями з го­­ловоногими молюсками та про­шарками вулканіч. туфів, які за простяганням переходять у доломіти та рифові вапняки з коралами і диплопорами. Відклади Л. я. поширені на Сх.-європ. платформі, у Зх. Європі, на Далекому Сході, у Серед. Азії, Малій Азії і Пн. Америці. В Україні відклади Л. в. виявлені у Складчастих Карпатах, Закарп. прогині, Добруджі, Дніпров.-Донец. западині, Донбасі, Криму, пн. час­­тині Чорного і центр. частині Азов. морів. У Складчастих Кар­­патах, Закарп. прогині, Криму, пн. частині Чорного і центр. час­тині Азов. морів у ладин. час утво­рювалися мор. відклади, у Дніпров.-Донец. западині та Донбасі переважали озерно-болот­ні і річк. строкато колірні глини, піски і пісковики. У Закарп. про­­гині відклади Л. я. представлені теригенно-карбонат. (Ужгород.-Солотвин. зона) і вулканогенно-териген. (Припанон. зона) товщами; у Складчастих Карпатах — вапняками, доломітами, вапняк. та доломіт. брекчіями, кварц. пісковиками; у Добруджі — брекчійов. вапняками, часто доломітизованими з прошарками мергелів, алевролітів і пісковиків; у Рівнин. Криму — товщею брекчієподіб., перекри­сталіз. вапняків. Із органіч. решток у відкладах Л. я. виявлені головоногі та двостулкові молюски, брахіоподи, форамініфе­ри, радіолярії, конодонти, остракоди, харові водорості, спори і пилок. Через спорадичні знахідки й обмаль ортостратигр. груп і видів вузького стратигр. поширення в окремих регіонах виділяють місц. стратигр. під­­розділи: світи та товщі. За віком вони охоплюють декілька ярусів, тому точно встановити межі Л. я. та його потужність проб­ле­­матично. Орієнтовно товщина ла­­дин. відкладів складає 50–500 м. Див. також Мезозойська ера і група, Тріасовий період і тріасо­ва система.

Рекомендована література

  1. Стратиграфія верхнього протерозою та фанерозою України. Т. 1. Стратиграфія верхнього протерозою, палеозою та мезозою України. К., 2013.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2016
Том ЕСУ:
16
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
52909
Вплив статті на популяризацію знань:
19
Бібліографічний опис:

Ладинський вік і ярус / М. М. Іванік // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-52909.

Ladynskyi vik i iarus / M. M. Ivanik // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at: https://esu.com.ua/article-52909.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору