ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Ладовірство

ЛАДОВІ́РСТВО – одна з течій українського рідновірства, що не отримала широкого організаційного оформлення. В основу Л. покладено розроблену О. Шокалом концепцію Українського Світу як духовно-природн. і геоетніч. цілісності. Значну роль у формуванні вчення Л. відіграють праці Ю. Ши­лова, у яких сконцентровано знання про Всесвіт, якими володіли наші предки в Україні доістор. доби. Л. — політеїстично-монотеїстична релігія. В ньому є віра у Всеєдиного Духа Світла — Оря, що перевершує світ, а також ін. богів і богинь, імманентних світу. Світом керує Універсал. Закон, який називається Ладом. Зло — порушення Ладу. Жін. відповідником Все­єдиного Духу Світла є його мати — Всеєдина Мати Землі й Духу Оранта, а відповідником Ладу — Лада. У вченні Л. Космос розглядають як єдність двох взаємо­пов’язаних первнів — чол. (твор. і духов.), що є Вогнем, Небом і Часом, й жін. (відтворюючого і матеріал.), яким є Вода, Простір і Земля. Засобом гармонізації людського життя з ритмами кос­міч. енергії у Л. виступають спец. обряди. Згідно з Л., небес. і земний тотем-першопредок України — журавель і явір. Ідеї Л. від 1992 пропагує ж. «Український світ».

А. М. Колодний

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
А. М. Колодний
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
16-й
Дата виходу друком тому:
2016
Дата останньої редакції статті:
2016
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
52922
Вплив статті на популяризацію знань:
17

Ладовірство / А. М. Колодний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-52922

Ladovirstvo / A. M. Kolodnyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at : https://esu.com.ua/article-52922

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Нова свобода
Світ-суспільство-культура  |  Том 23  |  2021
М. М. Вегеш, М. Ю. Токар
Вопросы нервно-психической медицины
Світ-суспільство-культура  |  Том 5  |  2006
С. М. Булах
NEMIROFF
Світ-суспільство-культура  |  Том 23  |  2021
О. А. Мельничук

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору