ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Лебедівка

ЛЕБЕДІ́ВКА – село Вишгородського району Київської області. Знаходиться на лівому березі Дніпра (Київсь­кого водосховища), у межах природ. зони мішаних лісів, за 30 км від Києва та за 18 км від райцентру. Пл. 4,28 км2. За переписом насел. 2001, проживали 1257 осіб; станом на 2015 – 1326 осіб; переважно українці. Побл. Л. виявлено поселення доби бронзи (2–1 тис. до н. е.), яке є епонім. пам’яткою Лебедівської культури, а також залишки кількох давньорус. поселень. Її історія розпочинається на поч. 20 ст., коли у цій місцевості, серед густих лісів, з’явилися перші поселенці. Вони займалися землеробством, рибальством, полюванням і збиральництвом. За нар. переказами, назва походить від прізвиська діда Лебідь, який тут оселився у 1930-х рр. Деякий час новоутворене поселення було хутором, згодом перетворилося на село. До 1923 ці землі входили до складу Остер. пов. і водночас до 1925 – Черніг. губ. Від вересня 1941 до вересня 1943 – під нім.-фашист. окупацією. Від 18 жовтня до листопада 1943 містився команд. пункт 1-го Укр. фронту, яким командував М. Ватутін. У Л. у брат. могилі похов. 1202 рад. воїни, які загинули під час форсування Дніпра. На фронтах 2-ї світової війни були вбиті 378 жит. У Л. минули дит. і юнац. роки Героя Рад. Союзу Н. Шолуденка, який брав участь у визволенні Києва та похов. у столич. парку Слави. На поч. 1960-х рр. сюди переселено мешканців сіл Сва­ром’я, Старосілля, Тарасовичі й Ошиток, які були затоплені Київ. водосховищем. До 1973 Л. перебувала у складі Києво-Святошин. р-ну, відтоді – у межах Вишгород. р-ну. У рад. період працювали потужні рибоколгосп ім. В. Чапаєва та радгосп «Ягідний» ім. Н. Шолуденка. Нині у селі – Укр. племін. кролівниц. комплекс (осн. напрям – розведення кролів порід Новозеландська біла та Каліфорнійська), підприємство з виготовлення паркету, с.-г. вироб. кооператив. Функціонують заг.-осв. школа, клуб, лікар. амбулаторія, ощадбанк. За межами села став відомим хор «Лебідонька». Діє церква св. пророка Іллі УПЦ КП. Поет П. Паливода (мешкає у Л.) та композитор В. Титаренко написали «Пісню про Лебедівку», яку відзначено дипломом Всеукр. фестивалю сучас. укр. естрад. пісні «Пісен. вернісаж–2006». У селі встановлено погруддя Н. Шолуденка, його іменем названо вулицю. Є пам’ятники воїнам-землякам і воїнам-визволителям, які загинули під час 2-ї світової війни.

В. М. Кушнір

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лебедівка / В. М. Кушнір // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-53588

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Населені пункти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

53588

Схожі статті

Бірча
Населені пункти  | Том 3 | 2004
С. Заброварний
Згурівський район
Населені пункти  | Том 10 | 2010
О. А. Макаревич, П. І. Стукало
Єнакієве
Населені пункти  | Том 9 | 2009
І. П. Заря

Нагору