Мальований Кіндрат Олексійович
МАЛЬО́ВАНИЙ Кіндрат Олексійович (1844, м. Тараща, нині Київ. обл. — 21. 02. 1913, там само) — засновник впливового сектантського руху у вітчизняному штундизмі. 1884 М. відмовився від православ’я та приєднався до штундист. громади Таращі, вибрав з числа одновірців-баптистів 4-х подіб. за настроєм співрозмовників і разом з ними спільно вивчав Біблію. Через деякий час він дійшов до висновку, що Ісус Христос був не людиною, а лише прообразом (чи синонімом) істини або правди; описувані в Біблії події називав притчею або передбаченням і вважав, що життя Христа ще попереду. В травні–червні 1890 М. розпочав проповідувати своє нове вчення і проголосив себе Ісусом Христом — Спасителем світу. Досить швидко він згуртував навколо себе значну кількість послідовників й очолив новоутворену реліг. секту, названу його ім’ям. Наприкінці 1889 вона об’єднувала до 15-ти штундист. общин у різних повітах Київ. губ., згодом поширилася у Херсон. і Харків. губерніях. Послідовники М. в очікуванні кінця світу та приходу царства миру й справедливості, що, за їхнім переконанням, мало статися невдовзі, відмовлялися від військ. служби й роботи на поміщиків, вживання м’яса та вина. Вони зазнавали переслідувань з боку самодержавства, згодом — з боку рад. влади. 1891 за розпорядженням влади оглянутий лікарями, визнаний божевільним і поміщений у Кирилів. лікарню в Києві, куди до нього були направлені православні місіонери з метою схилити до повернення у православ’я. 1905 переведений до Казан. лікарні (Росія). Звільнений відповідно до царського маніфесту про віротерпимість від 17 квітня 1905, повернувся на батьківщину. Зблизився з відомим послідовником толстовства І. Трегубовим, почав проповідувати тихе та мирне життя.
Літ.: Сикорский И. А. Психопатическая эпидемия 1892 года в Киевской губернии. К., 1893; Ясевич-Бородаевская В. И. Сектантство в Киевской губернии. С.-Петербург, 1902; Бирюков П. И. Малеванцы. История одной секты. Женева, 1905; Ясевич-Бородаевская В. И. Историко-бытовые очерки и обзор законодательства по старообрядчеству и сектантству в его последовательном развитии. С.-Петербург, 1912; Предко О. І. Релігійні епідемії: їх історичні вияви та сутність // Мультиверсум. 2005. № 47.
О. О. Крижановська
Рекомендована література
- Сикорский И. А. Психопатическая эпидемия 1892 года в Киевской губернии. К., 1893;
- Ясевич-Бородаевская В. И. Сектантство в Киевской губернии. С.-Петербург, 1902;
- Бирюков П. И. Малеванцы. История одной секты. Женева, 1905;
- Ясевич-Бородаевская В. И. Историко-бытовые очерки и обзор законодательства по старообрядчеству и сектантству в его последовательном развитии. С.-Петербург, 1912;
- Предко О. І. Релігійні епідемії: їх історичні вияви та сутність // Мультиверсум. 2005. № 47.