ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Мандичевський Іван Корнилович

МАНДИЧЕ́ВСЬКИЙ Іван Корнилович (17. 01. 1854, с. Надвірна, нині місто Івано-Фр. обл. — 26. 03. 1925, м. Станіслав, нині Івано-Франківськ) — правознавець, літературознавець, громадсько-культурний діяч. Після закінчення Станіслав. гімназії (1873) вивчав право у Віденському, а від 1876 — у Львівському університетах. У Відні брав активну участь у діяльності студентського товариства «Січ», познайомився з М. Драгомановим, О. Терлецьким, а у Львові — з І. Франком (його соратник) та М. Павликом, був членом «Академ. гуртка», співробітником журналу «Друг». Звинувачувався 1878 владою у розповсюдженні літератури, пересланої М. Драгомановим (відбув 1-місячний арешт). Пізніше працював адвокатом у Станіславі, 1908 з його ініціативи у місті організовано «Гурток правників» як незалежний від академічного товариства правничий осередок, який готував юристів-українців для захисту прав простого народу. Його члени ставили завдання охопити діяльністю галицькі міста і «взяти у свої руки провід національного життя». 1890 вступив до Рус.-укр. радикал. партії, від імені станіславської «Рус. бесіди» запросив І. Франка для виступу на святкуванні 75-річчя від дня народження Т. Шевченка (доповідь викликала велике зацікавлення громадськості Галичини й була опублікована у газеті «Діло»). Разом з І. Франком переклав розвідку німецького філософа Г. Шеля «Суспільно-політичні сторонництва в Німеччині» (опубліковано у журналі «Правда», 1879, № 6, 7, 10–12; окреме видання — Л., 1879). Працював над доповненнями до «Покащика нової української літератури (1798–1883)» М. Комарова (примірник книги з помітками М. зберігався в особистій бібліотеці М. Возняка). М. здійснив літературну реконструкцію книги «Слово о пълку Игореві» (Л., 1918), яку переклав німецькою мовою. Книжка містить текст видання 1800, довільний прозовий переклад-переробку українською мовою і розвідку, в якій зазначено, що «Слово» створено весною 1188 на Чернігівщині на основі української народної поезії з літературно-церковних елементами і відбиває ідеологію українського селянства. Засновник і 1-й директор української книгарні в Станіславі. Зібрав багату власну бібліотеку, яку перед смертю подарував НТШ у Львові. Але, на жаль, як цілісність вона не зберігалася і розпорошена у фондах ЛНБ.

Рекомендована література

  1. [Некролог] // Діло. 1925. № 76;
  2. Студинський К. Іван Франко і товариші в соціалістичнім процесі 1878 р. // Україна. 1926. № 6;
  3. Семкіяш М. Правник Іван Мандичевський // Нар. воля. 2013, 4 жовт.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
19
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
правознавець
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
63403
Вплив статті на популяризацію знань:
60
Бібліографічний опис:

Мандичевський Іван Корнилович / П. І. Арсенич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-63403.

Mandychevskyi Ivan Kornylovych / P. I. Arsenych // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-63403.

Завантажити бібліографічний опис

Євінтов
Людина  |  Том 9  |  2009
В. Н. Денисов
Євграфов
Людина  |  Том 9  |  2018
В. П. Тихий
Євреїнов
Людина  |  Том 9  |  2009
Л. І. Саєнко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору