ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Мануляк Михайло Григорович

МАНУЛЯ́К Михайло Григорович (30. 12. 1940, Львів) — композитор, аранжувальник. Батько О. Мануляка. Від 1954 відвідував муз. студію, де опановував гру на акордеоні, згодом — на домбрі, гітарі та контрабасі. 1957–59 працював у друкарні, був солістом джаз. оркестру в Львові. 1961–64 керував самодіял. оркестрами у школах, інститутах та на заводах Львова, писав оркестровки, музику й пісні. 1963 його пісні «Вишиванка» (сл. Р. Братуня) та «В замку забутім» (сл. І. Калинця) увійшли до постій. репертуару львів. джаз-ансамблю І. Хоми. 1964–65 — соліст Білорус. філармонії (Мінськ), однак через агресивну русифікацію змушений був повернутися до Львова. Грав у оркестрі ресторану готелю «Львів». 1966 на радіо записав пісню «Ну, скажи — хіба не фантастично» (сл. В. Симоненка) у виконанні С. Степана. 1969 М. замовили музику до фільму «Добрий день, Львове» Київ. кіностудії хронікал.-докум. фільмів. На прохання Укрконцерту разом з І. Калинцем написав заглавну пісню для жін. ансамблю «Мрія» (представлена на Всесоюз. конкурсі арт. естради) та пісню «Добрий вечір» на замовлення Львів. філармонії для естрад. ансамблю Б. Кудли. 1971 створив і очолив вокал.-інструм. ансамбль «Ватра», який виконував пісні на сл. І. Калинця, Г. Чубая, Р. Братуня і з успіхом гастролював у 12-ти областях Сх. і Пд. України, в Криму та Росії (Алтай, Далекий Схід). Через звинувачення з боку парт. органів у відсутності в репертуарі популяр. рос. пісень і контакти з «шістдесятниками» звільнений з роботи. Надалі М. перебував під наглядом КДБ. У 1970-х — 1-й пол. 1980-х рр. можливостей для твор. реалізації не мав. Лише після послаб­лення репресив. режиму М. написав музику до 3-х вистав Львів. укр. драм. театру ім. М. Заньковецької та дит. п’єси «Чарівна шаб­ля» Львів. філармонії. Співпрацював також із театрами-студіями «Не журись!», «Доля» (обидві — Львів).

Рекомендована література

  1. Народження «Ватри» // ЛУ. 1971, 18 черв.;
  2. Ініційований Ігорем Калинцем лист громадськості Львова на захист Михайла Мануляка // Укр. поезія під судом КҐБ: Кримінал. справи Ірини та Ігоря Калинців. Л., 2003;
  3. Бревко Р. Львівський вокально-інструментальний ансамбль «Ватра». Л., 2015;
  4. Маслій М. Золотий вік української естради (1960–1980-ті роки). Кн. 3. Чц., 2016.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
19
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
композитор
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
63505
Вплив статті на популяризацію знань:
123
Бібліографічний опис:

Мануляк Михайло Григорович / Ю. Д. Зайцев // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-63505.

Manuliak Mykhailo Hryhorovych / Yu. D. Zaitsev // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-63505.

Завантажити бібліографічний опис

Єрмакова
Людина  |  Том 9  |  2009
В. Ф. Шинкарук
Єрошкіна
Людина  |  Том 9  |  2009
С. Л. Шустов
Іваницька
Людина  |  Том 11  |  2025
О. Ю. Шевчук
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору