ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Кисілевська Олена Львівна

КИСІЛЕ́ВСЬКА Олена Львівна (псевд. і крипт.: Галичанка О., Калина, Не знана, О. К., Ол. Га та ін.; 24. 03. 1869, с. Фільварки, нині у складі м. Монастириська Терноп. обл. – 29. 03. 1956, Оттава) – громадсько-політична діячка, письменниця. Мати В. Кайє-Кисілевського. Шкільну освіту здобула у м. Станіслав (нині Івано-Франківськ). 1884 взяла участь в установ. зборах Товариства руських жінок, засн. Н. Кобринською. Деякий час проживала у Львові, згодом – у м. Коломия (нині Івано-Фр. обл.). На поч. 1900-х рр. разом із В. Бачинським ініціювала вид. безкоштов. додатку до г. «Діло» – «Жіноче діло», у якому публікувала статті з питань жін. рівноправності. Також писала новели, присвяч. життю селян та інтелігенції, серед яких – «Море», «Нові чобітки», «Іваниха розповідає», «Покутське село». 1903 І. Франко опублікував кілька оповідань К. у «ЛНВ». Під час 1-ї світової війни у Відні вступила до Жін. допомогового комітету для січових стрільців та ін. вояків, що опікувався шпиталем для поранених, де перебували укр. січові стрільці. Працювала у військ. цензурі, розповсюджувала укр. вид. (нагородж. сріб. медаллю австро-угор. уряду та відзнакою Червоного Хреста). Видавець і ред. двотижневика «Жіноча доля» (1925–39) та його додатків – «Жіноча воля» і «Світ молоді» (1932–39). Її статті друкували г. «Діло», ж. «Український голос», «Молода Україна», «Ілюстрована Україна», «Нова хата», «Світ» та ін. Ініціювала відзначення у Коломиї 40-річчя літ. діяльності О. Кобилянської. 1928 признач. референтом централі Союзу українок у Львові, 1929 обрана сенатором польс. сейму. Багато подорожувала по укр. землях і країнах світу, враження від подорожей викладала у мистец. репортажах – «Швейцарія», «Подорож до Африки», «Враження з дороги», «До Комор Довбуша», «Листи з-над Чорного Моря», «Під небом півдня» та ін. Збирала казки, нар. пісні, звичаї. Частково їх опублікував В. Гнатюк, фольклорні записи К. зберігаються в ІМФЕ НАНУ (Київ). 1944 виїхала до Німеччини, 1948 – до США. У тому ж році взяла участь у Першому світ. конгресі укр. жіноцтва і стала головою СФУЖО. Зробила знач. внесок у створення жін. організацій у еміграції. Видала збірку нарисів «По рідному краю» (1955), низку спогадів про О. Кобилянську, Н. Кобринську, І. Кравченко, Олену Телігу, О. Басараб, А. Чайковського. В останні роки життя мешкала у Канаді.

Літ.: Богачевська-Хом’як М. Білим по білому: Жінки в громадському житті України. 1884–1939. К., 1995.

П. І. Арсенич

Рекомендована література

  1. Богачевська-Хом’як М. Білим по білому: Жінки в громадському житті України. 1884–1939. К., 1995.
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Кисілевська Олена Львівна / П. І. Арсенич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2013. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-6588

Том ЕСУ:

13-й

Дата виходу друком тому:

2013

Дата останньої редакції статті:

2013

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

6588

Кількість переглядів цього року:

112

Схожі статті

Гуменюк (Куземко)
Людина  |  Том 6 | 2006
В. А. Барна
Богораз-Брухман
Людина  |  Том 3 | 2004
Є. Ю. Захаров
Музика
Людина  |  Том 22 | 2020
Б. М. Фільц

Нагору