ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Маріупольська кондитерська фабрика

МАРІУ́ПОЛЬСЬКА КОНДИ́ТЕРСЬКА ФА́БРИКА  — підприємство харчової промисловості. Розташ. у м. Ма­ріуполь Донец. обл. Засн. 1910 підприємцем Ш. Ейдіновим як невеликий кондитер. цех, що випускав пряники та карамель. Через декілька років на його базі створ. Маріуп. цукерк. ф-ку, на якій працювали бл. 45 робітників. 1926 підприємство націоналізовано. Відтоді ф-ка стрімко розвивалася і 1940 випустила 2,5 т продукції. У роки 2-ї світової війни після звільнення міста від нім.-фашист. загарбників печі цукерк. ф-ки переоснащено для випічки хліба. 1944 підприємство повністю відбудовано і згодом перейм. у кондитерську. 1950 ф-ка досягла довоєн. обсягу виробництва кондитер. виробів. 1954 введено в дію поточну лінію з випуску карамелі. 1961 проведено 1-у чергу реконструкції, збудовано 3-поверх. корпус із цукерк. та карамел. цехами, випуск продукції в яких досяг 10 тис. т на рік. 1971 завершено 2-у чергу реконструкції ф-ки, а у наступ. році зведено 4-поверх. будівлю, в якій розмістилися бісквіт., цукерк., зефірно-мармелад. цехи. Також уведено в експлуатацію 7-поверх. адм.-побут. корпус (побут. приміщення, їдальня на 140 місць, великий актовий зал), котельню, блок допоміж. цехів. Потуж. ф-ки досягла 20 тис. т кондитер. виробів щороку. Кількість працівників складала 1140 осіб. У 1970–80-і рр. підприємство випускало бл. 200 найменувань високоякіс. продукції (цукерки, карамель, ірис, печиво, вафлі, зефір, мармелад, торти). Серед них — найулюбленіші цукерки «Мішка на Сєвері», «Кара-Кум», «Пташине молоко», брендами були «Курочка Ряба» та «Стріла», які випускали у коробках. Цукерки «Стріла» неодноразово експонували на міжнар. виставці у Заґребі, на ВДНГ у Москві, Києві, у Харків. павільйоні кращих зразків товарів нар. вжитку. 1974 цукеркам «Гуси-лебеді» присвоєно Держ. Знак якості, їхній випуск тоді досяг 86,1 т. До 1990 майже 70 % продукції ф-ки мало Держ. Знак якості. Продукцію розповсюджували на всій тер. СРСР, а також у Польщі та Афганістані. Соц. сфера: дит. садок, пансіонат відпочинку на березі Азов. моря у с. Ялта. Після здобуття Україною незалежності вироби М. к. ф. неодноразово були представлені на вітчизн. та зарубіж. виставках, зокрема ф-ка брала участь у Міжнар. виставці «Америка–Україна–92» у Лас-Веґа­­сі, де її продукція здобула високу оцінку. Від 1997 — у складі корпорації «Рошен» як ПАТ «М. к. ф.». Осн. види продукції: бісквітні вироби (бл. 50 найменувань), печиво, вафлі, шоколад та шоколадні вироби, карамель і торти. Від липня 2013 на ф-ці, де працювали понад 700 осіб, почалися мас. звільнення, у лютому 2014 підприємство припинило вироб. діяльність.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
19
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
65909
Вплив статті на популяризацію знань:
98
Бібліографічний опис:

Маріупольська кондитерська фабрика / Н. М. Гашененко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-65909.

Mariupolska kondyterska fabryka / N. M. Hashenenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-65909.

Завантажити бібліографічний опис

Барський спиртовий комбінат
Підприємcтва  |  Том 2  |  2023
В. В. Яворський
Глобинський Цукрокомбінат
Підприємcтва  |  Том 5  |  2006
А. І. Шушківський
Золотоніський лікеро-горілчаний завод Златогор
Підприємcтва  |  Том 10  |  2010
П. О. Олексієнко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору