ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Мармурова печера

МАРМУРО́ВА – печера на нижньому плато гірського масиву Чатир-Даг Кримських гір. Знаходиться у Сімфероп. р-ні АР Крим, побл. с. Зарічне. Назва пов’язана з місцем розташування в породах мармуроподіб. вапняку. Відкрито 1987, екскурсії проводять від 1989, було прокладено бетонні доріжки, встановлено поручні та електрифіковано. 1992 М. прийнято до Міжнар. асоц. екскурсій. печер (м. Дженґа, Італія). Вхід розташований на вис. 920 м над р. м. Має складну систему залів та галерей. Поділена на три осн. частини – Гол. галерею, Нижню і бічну («Тигровий хід»). Довж. розвіданих ходів – 2050 м, із них екскурсій. маршрутів – понад 1 км, глиб. – 60 м. Температура повітря постійна (+9° С). До комплексу входить також печера Еміне-Баїр-Хосар з різноманіт. кальцит. утвореннями. Для входу туристів споруджено 10-метр. тунель. Маршрут розпочинають з «Галереї казок» (шир. 20 м), що прикрашена сталактитами та сталагмітами. У «Тигровому ході» є дзвіноподібні поглиблення, промиті напірними водами та покриті сталактитами, невеликі ванночки з водою, кам’яні водоспади, каскади гурових озер, «печерні перли», ніша «геліктитових квітів». Однією з найбільших є зала «Перебудови» з пл. 4 тис. м2, вис. понад 20 м, протяжністю бл. 40 м; її сх. стіну вкрито білосніж. кораліт. килимом кам’яних квітів. Зала закінчується кальцит. греблею з сотнею гурових ванночок. Унікал. є 7 метр. сталагміт «Башта, що впала». У центрі «Палацової зали» – натічні колони «Король» і «Королева зі свитою», утворені сталагмітами різних форм. Нижня галерея – гео­лого-мінерал. заповідник, що складається з декількох залів, де проводять екзот. спелеотури. М. має важливе наук.-пізнавал. та рекреац. значення.

Літ.: Петранівський В. Л., Рутинський М. Й. Туристичне краєзнавство. К., 2008.

О. Б. Климчук

Рекомендована література

  1. Петранівський В. Л., Рутинський М. Й. Туристичне краєзнавство. К., 2008.Google Scholar

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Мармурова печера / О. Б. Климчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-65944

Том ЕСУ:

19-й

Дата виходу друком тому:

2018

Дата останньої редакції статті:

2018

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

65944

Кількість переглядів цього року:

63

Схожі статті

Діброва
Ландшафти  | Том 7 | 2007
Ю. Р. Шеляг-Сосонко
Омельянівське родовище граніту
Ландшафти  | Том 24 | 2022
О. Л. Гелета
Велика Чучель
Ландшафти  | Том 4 | 2005
О. В. Єна

Нагору