ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Мар-Хосар

МАР-ХОСА́Р – шахта-понор Довгоруківської яйли Головної гряди Кримських гір. Ін. назва – печера Марченка. Протяжність 1000 м, глиб. 93 м, пл. 2050 м2, об’єм 8500 м3. Відкрито 1959 та пройдено до глиб. 74 м, згодом досліджено далі. Порожнина М.-Х. пов’язана з печерою Кизил-Коба та є, ймовірно, її притокою. Розвинені гравітац. (блоки, глиби, щебінь), вод. механічні (галька, гравій, пісок, глина) та хемогенні поклади (сталактити у верхній частині, нижче – гури та каскади). Вхід знаходиться на вис. 911 м, в улоговині 200 × 150 м з глиб. 8 м. До глиб. 60 м складається з низки порогів та колодязів глиб. до 6 м, зв’язаних з проходами, що закладені пластами вапняку. Нижче – хід, розширений невеликими залами, подекуди звужений у високий меандр. На глиб. 70 м виходить на постій. водостік, що згодом перетворюється в сифон. У М.-Х. розташований 30 метр. хід, що закінчується ще одним сифоном, за яким продовжується галерея на декілька десятків метрів.

О. Б. Климчук

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Мар-Хосар / О. Б. Климчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-65964

Том ЕСУ:

19-й

Дата виходу друком тому:

2018

Дата останньої редакції статті:

2018

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

65964

Кількість переглядів цього року:

2

Схожі статті

Господарство та право
Світ-суспільство-культура  | Том 6 | 2006
М. О. Скрипник
Зірки світового балету
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
Т. І. Мельникова
Калуський голос
Світ-суспільство-культура  | Том 12 | 2012
К. М. Курилишин

Нагору