Розмір шрифту

A

Мацуревич Іполит Купріянович

МАЦУРЕ́ВИЧ Іполит Купріянович (27. 01(08. 02). 1882, с-ще Глуськ Мінської губ., нині Могильов. обл., Білорусь — 22. 07. 1939, Київ) — хімік. Доктор хімічних наук (1939, без захисту дис.), академік АН УРСР (1939). Закін. Університет св. Володимира в Києві (1907), де й працював (нині Київ. університет): від 1933 — доцент, від 1935 — професор кафедри орган. хімії; водночас — викладач Київ. інституту нар. господарства (1925–30) та політех. інституту (від 1930), н. с. Укр. НДІ каучуку та каучуконосів (від 1932), кер. відділу високомолекуляр. сполук Інституту хім. технології АН УРСР (1934–39) та один із засн. (1939) Інституту орган. хімії АН УРСР (усі — Київ). 1939 — чл. Президії та голова Відділу фіз.-хім. і матем. наук АН УРСР. Осн. наук. дослідж. у галузі орган. синтезу. Вивчав семикарбазиди, семикарбазони, тіосемикарбазиди та тіосемикарбазони. Застосувавши бензол як розчинник, одержав ß-оксикислоти з кращими виходами. Уперше застосував хлорвугіл. естер для синтезу третин. спиртів жирного ряду. З бром. алілу та аромат. і гідроаромат. кетонів (за методом В. Яворського) одержав ненасич. спирти, які потім окислював у триолі та дегідратував у дієні. Досліджував реакцію α-тіофенальдегі­­ду з гідразином і семикарбазидом, звернув увагу на хімію семикарбазидів; реакції насич. кетонів з семикарбазидом. Довів, що семикарбазид не тільки конденсується з кетон. групою у семикарбазон, а й одночасно приєднується за подвій. зв’язком, якщо знаходиться в кон’югації з карбоніл. групою. Встановив, що тіосемикарбазид не має здатності до приєднання, а гідроксиламін не приєднується за подвій. зв’язком до семикарбазону ненасич. кетону, але витісняє семикарбазид з утворенням ок­­симу. Вивчав конденсацію аромат. амінів з тіосемикарбазидом та його похідними, встановивши ряд закономірностей та механізми перетворення у цих системах. Розробив метод одержання амінів відновленням фенілгідразонів, оксимів, альдазинів і кетазинів активов. алюмінієм. Разом із С. Реформатським досліджував склад каучуку і смол вітчизн. каучуконосів. Виділив зі смоли хондрили кристал. спирт С28Н48О з т-рою плавлення 187–188 °С, який назвав хондриліном, із молоч. соку ваточника — спирти α-амірин та β-амірин.

Додаткові відомості

Основні праці
Действие магния и галоидо-про­­изводных жирного ряда на хлоругольный эфир // Журн. Рус. физ.-хим. об-ва. Часть хим., отд. 1. 1910. Т. 42; Получение семикарбазонов и семикарбазид-семикарбазонов циклогексенов // Там само. 1913. Т. 45; Действие ароматических аминов на хлористоводородный семикарбазид // Там само. 1924. Т. 56; О получении и исследовании некоторых 1, 2, 4-триазолов // Там само. 1930. Т. 62.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
19
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
хімік
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
67205
Вплив статті на популяризацію знань:
65
Бібліографічний опис:

Мацуревич Іполит Купріянович / В. С. Нікітченко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-67205.

Matsurevych Ipolyt Kupriianovych / V. S. Nikitchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-67205.

Завантажити бібліографічний опис

Євдокименко
Людина  |  Том 9  |  2009
Ю. М. Ващенко
Євдокимов
Людина  |  Том 9  |  2009
Т. Ю. Большакова
Євчик
Людина  |  Том 9  |  2009
М. С. Хорольський
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору
Мацуревич Іполит Купріянович Енциклопедія сучасної України