ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Кізерит

КІЗЕРИ́Т (від прізвища нім. вченого Д. Кізера) – мінерал класу сульфатів, водний сульфат магнію. Хім. формула: MgSO4•H2O. Містить (%): MgO – 28,99; SO3 – 57,97; H2O – 13,04. Сингонія моноклінна. Твердість 3,5. Густина 2,57 г/см3. Безбарвний або молочно-білого, сірувато-білого та жовтуватого кольорів. Блиск скляний. Крихкий, водорозчинний, на смак гіркий. Утворюється в соляних родовищах, а також у сучас. осадах соляних озер, переважно внаслідок метаморфізму та дегідратації епсоміту, зустрічається у вигляді тонкозернистих і щільних мас. Використовують для отримання магнію та його сполук, а також у текстил., папер. пром-стях і медицині. Найвідоміші родовища: Штасфурт (Німеччина), Гальштат (Австрія); в Україні – Калусько-Голинське родовище калійних солей і Стебницьке родовище калійних солей.

В. М. Палій

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Кізерит / В. М. Палій // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2013. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-6805

Том ЕСУ:

13-й

Дата виходу друком тому:

2013

Дата останньої редакції статті:

2013

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

6805

Кількість переглядів цього року:

25

Схожі статті

Каїніт
Світ-суспільство-культура  | Том 11 | 2011
В. С. Білецький
Мистців українців в Америці об'єднання
Світ-суспільство-культура  | Том 20 | 2018
Г. Г. Стельмащук
Миргородська порода свиней
Світ-суспільство-культура  | Том 20 | 2018
В. М. Нагаєвич

Нагору