ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Кіммеріджський вік і ярус

КІММЕРІ́ДЖСЬКИЙ ВІК І Я́РУС (за назвою бухти та насел. пункту Кіммерідж на Пд. Англії, де виділено й описано стратотип ярусу) – третій вік пізнього відділу юрського періоду та відклади, що утворилися в той час. Кіммерідж. ярус (К. я.) встановлений 1849 франц. геологом А.-Д. д’Орбіні. Кіммерідж. вік тривав 150,8–155,6 млн р. тому. В типовому розрізі К. я. представлений глинистою товщею з числен. орган. залишками. Відповідно до Міжнар. стратигр. схеми він містить амоніт. зони (знизу вгору) Pictonia baylei, Rasenia cymodoce, Aulacostephanus mutabilis, Aulacostephanus eudoxsus, Aulacostephanus autissiodorensis. Перші дві та нижня частина зони Aulacostephanus mutabilis належать до нижнього, а верхня частина зони Aulacostephanus mutabilis і зони Aulacostephanus eudoxsus та Aulacostephanus autissiodorensis – до верх. під’ярусів. В Україні відклади К. я. виявлені у Дніпров.-Донец. западині, Донбасі, Криму, Переддобруджин. прогині, пд.-сх. частині Сх.-Європ. платформи та Карпатах. У Дніпров.-Донец. западині кіммерідж. відклади представлені зеленувато-сірими глинами з проверстками мергелів і глинистих глауконіт. пісків та пісковиків мор. походження. Макс. потуж. у центр. частині западини досягає 100–110 м. На окраїнах Донбасу кіммерідж. мор. відклади заміщуються червоно-брунат. лагун. глинами, які переверстуються з глинистими пісковиками та проверстками мергелів. У Зх. Криму К. я. складений глинистими вапняками з проверстками мергелів потуж. до 500–600 м, які у зх. напрямку замінюються ритміч. переверствуванням вапнистих глин, мергелів, рідше пісковиків потуж. 400–500 м. На мисі Меганом у Сх. Криму поширена своєрідна товща глин із проверстками пісковиків, конгломератів, вапняків, які до верху поступово замінюються глинистим флішем. Потужність глин там бл. 700 м. У Переддобруджин. прогині К. я. представлений строкатоколір. темно-сірими глинами з зеленуватим і блакит. відтінками. Трапляються прошарки алевролітів, пісковиків, доломітів, гіпсів, ангідритів і кам’яної солі. У пд.-зх. частині Сх.-Європ. платформи К. я. складений строкатими аргілітами, сіроколір. доломітами, вапняками, лінзами гіпс-ангідритами, потуж. яких 250–350 м. У пн.-зх. частині Передкарпат. прогину у межах К. я. – глинисті мікрит. вапняки. Місцями зустрічаються біогермні губкові, водоростеві вапняки з прошарками аргілітів і мергелів. Їхня заг. потуж. 450–600 м. У Внутр. Карпатах відклади К. я. достовірно не встановлені, лише у Мараморош. кристаліч. масиві вік відкладів чивчин. світи умовно приймається як кіммерідж-титонський. Див. також Юрський період і юрська система, Мезозойська ера і група.

Літ.: Стратиграфія УРСР. Т. 7. Юра. К., 1969; Стратиграфічні схеми фанерозою і докембрію України. К., 1993; I. G. Ogg, G. Ogg, F. M. Gradstein. The concise Geologic Time Scale. Cambridge, 2008.

М. М. Іванік

Рекомендована література

  1. Стратиграфія УРСР. Т. 7. Юра. К., 1969;Google Scholar
  2. Стратиграфічні схеми фанерозою і докембрію України. К., 1993;Google Scholar
  3. I. G. Ogg, G. Ogg, F. M. Gradstein. The concise Geologic Time Scale. Cambridge, 2008.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Кіммеріджський вік і ярус / М. М. Іванік // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2013. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-6875

Том ЕСУ:

13-й

Дата виходу друком тому:

2013

Дата останньої редакції статті:

2013

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

6875

Кількість переглядів цього року:

6

Схожі статті

Думка
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
О. В. Мишанич
Коран
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2023
В. С. Рибалкін
Кіш
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
М. І. Зимомря, І. М. Зимомря

Нагору