ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Мумм фон Шварценштайн Альфонс-Філіпп

МУММ фон ШВА́РЦЕНШТАЙН Альфонс-Філіпп (Mumm von Schwarzenstein Alfons Philipp; 19. 03. 1859, м. Франкфурт-на- Майні, Німеччина – 10. 07. 1924, м. Портофіно, Італія) – німецький дипломат. Від 1879 навч. у Ґеттінґен., Ляйпциз., Гайдельбер. університетах, 1882 здобув докторат із права у Берлін університеті. Від 1885 перебував на дипломат. службі, зокрема від 1900 – посол Німеччини у Китаї (автор цінних аматор. фото цієї країни), від 1906 – у Японії. Від 1911 – на пенсії. З поч. 1-ї світової вій­ни повернувся на дипломат. службу: 1914–16 працював у відділі друку Центр. упр. зовн. служби, а також нач. відділу зовн. пропаганди Центр. упр. зовн. служби. У березні–квітні 1918 – посол Німеччини в УНР, у квітні–листопаді того ж року – в Українській Державі. Гол. завданням М. було забезпечення експорту хліба з України до Центр. держав у співпраці з урядом УНР і УЦР. Намагався вплинути на них у питаннях відновлення приват. власності на землю та зміни соц.-екон. і фінанс. політики, однак дійшов висновку, що подальша спів­праця з керівництвом УНР не можлива. Разом із генералом В. Ґренером став одним з організаторів повалення УНР та співавтором і натхненником консер­ва­тивно-бурж. перевороту в Києві 29 квітня 1918, внаслідок якого до влади прийшов гетьман П. Скоропадський. За Гетьманату опікувався налагодженням екон. співпраці, насамперед організацією постачання продоволь­ства до Німеччини, а також запровадженням в Українській Державі влас. стабіл. фінанс.-­екон. системи та міцної грош. одиниці. Водночас був против­ником створення Українською Державою влас. флоту, заважав гетьман. спецслужбам жорстко протидіяти ліво-соціаліст. підпіллю та більшов. дипломат.-розвідув. агентурі. У вересні 1918 разом із кайзером Вільгельмом ІІ вітав гетьмана П. Скоропадського у Берліні під час його офіц. візиту в Німеччину. Почес. голова Укр.-нім. товариства в Берліні. У листопаді 1918 вийшов у відставку й повернувся до Німеччини, 1920 переїхав у Портофіно.

Літ.: Гражданская война на Украине: Сб. док. и мат. Т. 1. 1967; Гай-Нижник П. Українська дипломатія й міжнародна фінансова політика урядів Центральної Ради, Української Держави (Гетьманату) та Директорії УНР (1917–1922 рр.). 2016 (обидві – Київ).

П. П. Гай-Нижник

Рекомендована література

  1. Гражданская война на Украине: Сб. док. и мат. Т. 1. 1967;
  2. Гай-Нижник П. Українська дипломатія й міжнародна фінансова політика урядів Центральної Ради, Української Держави (Гетьманату) та Директорії УНР (1917–1922 рр.). 2016 (обидві – Київ).
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Мумм фон Шварценштайн Альфонс-Філіпп / П. П. Гай-Нижник // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-69998

Том ЕСУ:

22-й

Дата виходу друком тому:

2020

Дата останньої редакції статті:

2020

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

69998

Кількість переглядів цього року:

16

Схожі статті

Арно
Людина  | Том 1 | 2001
Л. М. Колотилова, С. П. Ярова
Граф фон Бассевіц
Людина  | Том 2 | 2003
В. В. Шелест
Гайкен
Людина  | Том 5 | 2006
В. В. Шелест

Нагору