ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Музей історії Київського національного університету ім. Т. Шевченка

МУЗЕ́Й ІСТО́РІЇ КИ́ЇВСЬКОГО НАЦІОНА́ЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕ́ТУ ім. Т. Шевченка Засн. 1966 з метою концентрації, збереження та використання у навч., наук. і патріот.-вихов. роботі матеріалів, що відображають шлях розвитку Університету — важливого центру підготовки кадрів науки та освіти (є його н.-д. і навч.-освіт. структур. підрозділом). Розпочав свою діяльність з фотодокум. виставки, офіційно відкритий 1978. Знаходиться у гол. корпусі Університету, збуд. 1842 за проектом арх. В. Беретті. Експозиц. зал розташ. у приміщенні колиш. університет. катол. церкви і має 2 рівні. 1986 музею присвоєно звання «народний». 2004 з нагоди 170-річчя Університету за проектом В. Трухановського проведено реконструкцію музею. Її наук. забезпечення здійснили І. Патриляк і Л. Круглова, зокрема розробили нову концепцію та тематико-експозиц. план. Музей складається з 2-х відділів: наук.-фонд. та експозиц.-виставкового. Сучасну експозицію поділено на розділи, що висвітлюють історію заснування, становлення та розвитку Університету від 1834 до сьогодення: «Розвиток вищої освіти в Україні та передумови заснування університету в Києві», «Університет Святого Володимира наприкінці XIX — на початку XX ст.», «Університет у 20-ті — 30-ті роки ХХ ст.», «Київський державний університет у роки Другої світової вій­ни», «Відродження Київського університету в повоєнний період», «Київський національний університет імені Тараса Шевченка в роки боротьби за незалежність і становлення української держави». Також відтворено мемор. кабінети відомих вчених хіміка С. Реформатського та біолога С. Навашина, хім. лаб. 19 ст., робочий куточок методиста поч. 20 ст. У наук. фондах — понад 4 тис. музей. предметів. Серед раритетів — перший ключ від центр. входу в Університет, рукопис. студент. ж. «Билинка», форма студента та значок випускника Університету св. Володимира, годинники і прилади з астроном. обсерваторії та фіз. лаб. 19 ст., глобус зоряного неба ручної роботи поч. 20 ст., нагороди, відзнаки та подарунки на ювілеї Університету, особисті документи та речі викл. і співроб., а також спорт. нагороди студентів Університету. Щороку музей відвідує бл. 15 тис. осіб. Його співроб. підготували матеріали для виставки «Я тобою, Україно, живу…» (до 100-річчя від дня народж. випускника Університету Героя України академік П. Тронька), організували виставки «Україна та Німеччина: до століття встановлення дипломатичних відносин (1918–2018)», «Українська дипломатія 1917–1924 рр.: зародження національних традицій», фотодокум. виставки «Українська революція: архівні хроніки 1917–1921» та «Голодомор в Україні 1932–1933 років — геноцид українського народу» (до 85-ї річниці трагедії), до 170-річчя створення та діяльності Кирило-Мефодіїв. братства та ін. Директор — Л. Круглова (від 2015).

Рекомендована література

  1. Патриляк І. К. Народний музей історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка // Істор. факультет Київ. університету: минуле і сьогодення (1834–2004). 2004;
  2. Круглова Л. Б. Становлення та розвиток Музею історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка (до 40-річчя діяльності Музею) // Етнічна історія народів Європи: Зб. наук. пр. Вип. 56. 2018 (обидва — Київ).
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2020
Том ЕСУ:
22
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Музеї
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
70346
Вплив статті на популяризацію знань:
67
Бібліографічний опис:

Музей історії Київського національного університету ім. Т. Шевченка / Л. Б. Круглова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-70346.

Muzei istorii Kyivskoho natsionalnoho universytetu im. T. Shevchenka / L. B. Kruhlova // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2020. – Available at: https://esu.com.ua/article-70346.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору