ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Наталіївський парк

НАТА́ЛІЇВСЬКИЙ ПАРК – пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення (від 1990). Знаходиться побл. с. Володимирівка Краснокут. р-ну Харків. обл., за 18 км від залізнич. ст. Гути. Охороняється палац.-парк. комплекс кін. 19 ст. У парку (пл. бл. 50 га) налічується бл. 100 видів і форм дерев і чагарників, дубовий та сосн. ліс, окремі вікові дуби, є ділянки екзот. рослин. Парк розділений на 2 частини – верхню і нижню. Верхня знаходиться на правому березі р. Мерчик і складається з дубового і сосн. гаїв; нижня – у гирлі цієї річки. З екзот. видів рослин є цінні хвойні види: ялиця біла та одноколірна, ялина біла і колюча, сосна жовта, ялівець віргінський. Серед листяних порід – липа кримська, кавказька й американська, дуб болотний і червоний (північний). У посадках трапляються клен сріб­лястий і береза бородавчаста.

Садиба збудов. наприкінці 19 ст. поміщиком і цукрозаводчиком П. Харитоненком та названа на честь його молодшої дочки Наталії, княжни Горчакової. У центр. частині – Спаська церква (1911–13, арх. О. Щусєв). Розписи церкви виконав художник О. Савинов. Над гол. входом у неглибокій ніші розміщено мозаїчну ікону із зображенням Христа-Вседержителя авторства М. Реріха. За типом церква – одноглавий храм з асиметр. формою плану. Зовн. стіни церкви прикрашені 16-ма рельєф. розетами із зображенням святих та декор. орнаментом. У кладку стін були вмонтовані середньовічні рельєфи, привезені з Європи. Іконостас і стіни прикрашали ікони 15–16 ст. з унікал. колекції живопису П. Харитоненка та ін. предметів церк. старовини. 1913 на замовлення П. Харитоненка скульптор С. Коньонков на пд. фасаді церкви виконав 2-метр. барельєф «Розп’ят­тя». Від 1920 у церкві функціонував музей давньорус. мистецтва (закритий 1934). Музейні цінності були втрачені, як і більшість вікон. вітражів та настін. розписів. До кін. 1980-х рр. церкву використовували як котельню. Крім церкви, частково збереглися водонапірна башта, стайні, манеж, флігелі, брама гол. в’їзду. Від 1924 у садибі діяв Володимир. протитуберкульоз. санаторій.

Л. І. Зеленська

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Наталіївський парк / Л. І. Зеленська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-70770

Том ЕСУ:

22-й

Дата виходу друком тому:

2020

Дата останньої редакції статті:

2020

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

70770

Кількість переглядів цього року:

9

Схожі статті

Кияницький парк
Природоохоронні місця  | Том 13 | 2013
І. І. Кураш
Голосіївський ліс
Світ-суспільство-культура  | Том 6 | 2006
І. М. Гудков
Дубечне
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
А. П. Гламазда

Нагору