ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Наталіївський парк

НАТА́ЛІЇВСЬКИЙ ПАРК  — пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення (від 1990). Знаходиться побл. с. Володимирівка Краснокут. р-ну Харків. обл., за 18 км від залізнич. ст. Гути. Охороняється палац.-парк. комплекс кін. 19 ст. У парку (пл. бл. 50 га) налічується бл. 100 видів і форм дерев і чагарників, дубовий та сосн. ліс, окремі вікові дуби, є ділянки екзот. рослин. Парк розділений на 2 частини — верхню і нижню. Верхня знаходиться на правому березі р. Мерчик і складається з дубового і сосн. гаїв; нижня — у гирлі цієї річки. З екзот. видів рослин є цінні хвойні види: ялиця біла та одноколірна, ялина біла і колюча, сосна жовта, ялівець віргінський. Серед листяних порід — липа кримська, кавказька й американська, дуб болотний і червоний (північний). У посадках трапляються клен сріб­лястий і береза бородавчаста.

Садиба збудов. наприкінці 19 ст. поміщиком і цукрозаводчиком П. Харитоненком та названа на честь його молодшої дочки Наталії, княжни Горчакової. У центр. частині — Спаська церква (1911–13, арх. О. Щусєв). Розписи церкви виконав художник О. Савинов. Над гол. входом у неглибокій ніші розміщено мозаїчну ікону із зображенням Христа-Вседержителя авторства М. Реріха. За типом церква — одноглавий храм з асиметр. формою плану. Зовн. стіни церкви прикрашені 16-ма рельєф. розетами із зображенням святих та декор. орнаментом. У кладку стін були вмонтовані середньовічні рельєфи, привезені з Європи. Іконостас і стіни прикрашали ікони 15–16 ст. з унікал. колекції живопису П. Харитоненка та ін. предметів церк. старовини. 1913 на замовлення П. Харитоненка скульптор С. Коньонков на пд. фасаді церкви виконав 2-метр. барельєф «Розп’ят­тя». Від 1920 у церкві функціонував музей давньорус. мистецтва (закритий 1934). Музейні цінності були втрачені, як і більшість вікон. вітражів та настін. розписів. До кін. 1980-х рр. церкву використовували як котельню. Крім церкви, частково збереглися водонапірна башта, стайні, манеж, флігелі, брама гол. в’їзду. Від 1924 у садибі діяв Володимир. протитуберкульоз. санаторій.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2020
Том ЕСУ:
22
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Природоохоронні місця
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
70770
Вплив статті на популяризацію знань:
84
Бібліографічний опис:

Наталіївський парк / Л. І. Зеленська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-70770.

Nataliivskyi park / L. I. Zelenska // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2020. – Available at: https://esu.com.ua/article-70770.

Завантажити бібліографічний опис

Івницький парк
Природоохоронні місця  |  Том 11  |  2011
І. П. Ковальчук
Березнівський дендрологічний парк
Природоохоронні місця  |  Том 2  |  2003
М. П. Федоров
Березоворудський парк
Природоохоронні місця  |  Том 2  |  2016
О. В. Костенко, М. С. Шкурка
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору