Розмір шрифту

A

Науково-технічна бібліотека України Державна

НАУКО́ВО-ТЕХНІ́ЧНА БІБЛІОТЕ́КА УКРАЇ́НИ Державна Засн. у Києві 1935 як філія Держ. наук. б-ки Наркомату важкої промисловості СРСР. Від 1958 — міська наук.-тех. б-ка, від 1960 — Держ. респ. наук.-тех. б-ка, від 1992 — сучасна назва. Підпорядк. Мін-ву освіти і науки України. За профілем формування бібліотеч. фонду — міжгалуз. наук.-технічна. Здійснює бібліотечне, бібліогр., наук.-інформ. обслуговування користувачів, виконує функції всеукр. н.-д., методич. та організац. центру наук.-тех. б-к, держ. депозитарію результатів інтелектуал. діяльності, держ. центру системи міжбібліотеч. абонемента з техніки, держ. центру депонування наук. робіт. Фонд б-ки розпочинався з 5 тис. прим., у 1940-х рр. становив 160 тис. прим. У період 2-ї світової вій­ни був знищений, від 1948 відновлений. У 60–70-х рр. 20 ст. створ. комплекс фондів: патентний — понад 16 млн документів 60-ти країн світу, 5-ти міжнар. організацій (ВОІВ, ЄПО, ЄАПО, ОАРІ, АRIPO), а також провід. інформ. фірм; нормат.-тех. документів — 163 тис. прим. (держ. стандарти України, міжнар. стандарти, нормат. документи з будівництва та архітектури, інформ. та довідкові вид. з питань стандартизації, метрології, сертифікації); пром. каталогів — 115 тис. прим. (каталоги-довідники, галуз. та номенклатурні каталоги, огляди діяльності фірм, їхні документи та вироб. програми, проспекти й каталоги на устаткування та технол. лінії, прейскуранти; неопубл. документів — 843 тис. прим. з усіх галузей знань (звіти про виконані н.-д. та дослід.-конструктор. розробки, кандидат. та доктор. дис., депон. наук. роботи, ін. результати інтелектуал. діяльності). У фонді широко представлено вітчизн. та зарубіжні наук.-тех. період. вид. і книги. Нині він складає 18,2 млн прим. Бібліотека отримує обов’язк. прим. наук.-тех. вид., сприяє розвиткові науки, техніки, виробництва, популяризації та розповсюдженню тех. знань, нових технологій та винаходів, якісно впливає на зміст і підготовку нац. кадрів. Довідково-пошук. апарат складається з електрон. каталогу книг і період. вид., спеціаліз. баз даних, імідж-каталогу, традиц. картк. каталогів і картотек. Видає темат. бібліогр. та реферат. покажчики, нормат.-метод. документи, що сприяють удосконаленню форм і методів бібліотечно-інформ. роботи. Бібліотека забезпечує організацію доступу до міжнар. електрон. наук. баз даних закладам вищої освіти та наук. установам системи Міністерства освіти і науки України. Створює інформ. ресурси корпорат. каталогізації в спів­праці з провід. бібліотеками України та ін. держав. Має web-сайт, який надає дистанц. доступ до електрон. ресурсів б-ки, інформує користувачів про осн. напрями діяльності, спектр послуг, нові надходження до фонду, анонсує та висвітлює заходи й події. В. о. дир. — А. Жарінова (від 2016).

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2020
Том ЕСУ:
22
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Бібліотеки
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
70782
Вплив статті на популяризацію знань:
16
Бібліографічний опис:

Науково-технічна бібліотека України Державна / О. О. Москаленко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-70782.

Naukovo-tekhnichna biblioteka Ukrainy Derzhavna / O. O. Moskalenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2020. – Available at: https://esu.com.ua/article-70782.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору