ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Наум'юк Володимир

НАУМ’Ю́К Володимир (18. 03. 1935, с. Канюки, нині Заблудів Підляс. воєводства, Польща) – майстер різьблення на дереві. Член Спілки нар. творців Польщі (1973). Закін. 7-класну початк. школу в сусід. с. Павли. Займався хліборобством і теслярством, зокрема виконував типові для наднарвян. сіл прикраси на кути та вік­на. Від 1963 до поч. 1990-х рр. на замовлення кооп. союзу «Cepelia» виготовляв традиц. предмети побут. вжитку (кадлубці, копаньки, черпаки). Розвиваючи свій мист. талант, почав різьбити композиції, що відображають людські типи і традиц. зайняття мешканців рідного села, святих у наближеному до іконопису стилі, чим зацікавив етнографів та колекціонерів. У 1990-х – 2000-х рр. вів Школу різьблення при Міському осередку культури в Заблудові (2003 отримав звання почес. громадянина міста), з ініціативи Союзу українців Підляшшя – заняття у дитсадку № 9 у Більську-Підляському. 1971 Білостоц. окруж. музей організував у Варшаві його першу персон. виставку. 1995 виставку творів Н. проведено в рамках Фестивалю укр. культури на Підляшші «Підляська осінь». Індивідуал. та колективні виставки у Польщі, Франції, Німеччині, Бельгії. 2005 отримав Нагороду ім. О. Кольберґа за заслуги у нар. культурі. Частина робіт зберігається в його майстерні у с. Канюки, а також музеях у Білостоці, Лодзі, Кракові, Варшаві, Торуні.

Тв.: «Баба, дід та в двійнятах обід», «Жниця з колосками», «Жниця з серпом», «Материнство», «Перший гріх», «Петро і Павло», «Риболов», «Сіяч», «Чернець» (усі – кін. 1990-х – поч. 2000-х рр.).

Літ.: J. Leonczuk, J. Lulewicz. Drzewo życia czyli o Włodzimierzu Naumiuku rzeź­biarzu z Kaniuk. Zabłudów, 1997; I. Wiszen­ko. Rzeźbienie jest we mnie w środku, we krwi, w sercu... Uwarunkowania his­toryczne i ideowe w twórczości rzeź­biar­skiej Włodzimierza Naumiuka // Над Бугом і Нарвою (Більськ). 2003. № 4; Карабович Т. Підляський народний різьбяр // Наше слово (Варшава). 2018. № 24.

Ю. Гаврилюк

Основні твори

«Баба, дід та в двійнятах обід», «Жниця з колосками», «Жниця з серпом», «Материнство», «Перший гріх», «Петро і Павло», «Риболов», «Сіяч», «Чернець» (усі – кін. 1990-х – поч. 2000-х рр.).

Рекомендована література

  1. J. Leonczuk, J. Lulewicz. Drzewo życia czyli o Włodzimierzu Naumiuku rzeź­biarzu z Kaniuk. Zabłudów, 1997;
  2. I. Wiszen­ko. Rzeźbienie jest we mnie w środku, we krwi, w sercu... Uwarunkowania his­toryczne i ideowe w twórczości rzeź­biar­skiej Włodzimierza Naumiuka // Над Бугом і Нарвою (Більськ). 2003. № 4;
  3. Карабович Т. Підляський народний різьбяр // Наше слово (Варшава). 2018. № 24.

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Наум'юк Володимир / Ю. Гаврилюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-70792

Том ЕСУ:

22-й

Дата виходу друком тому:

2020

Дата останньої редакції статті:

2020

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

70792

Кількість переглядів цього року:

13

Схожі статті

Маркашова
Людина  |  Том 19 | 2023
О. М. Корнієнко
Євгеній (Зернов)
Людина  | Том 9 | 2024
В. С. Муха
Мартинюк
Людина  |  Том 19 | 2018
Я. М. Шуба

Нагору