ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Народний комісаріат державної безпеки УРСР

НАРО́ДНИЙ КОМІСАРІА́Т ДЕРЖА́ВНОЇ БЕЗПЕ́КИ УРСР (НКДБ УРСР) — союзно-республіканський орган державної безпеки. Створ. указом Президії ВР УРСР «Про поділ Народного комісаріату внутрішніх справ УРСР» від 12 березня 1941, згідно з яким на підставі союз. законодавства (указ Президії ВР СРСР від 3 лютого 1941) Народний комісаріат внутрішніх справ УРСР роз’єд­нано на два наркомати: внутр. справ (НКВС) і держ. безпеки (НКДБ). Наркомом новоствор. наркомату став П. Мешик. Відповідні зміни та доповнення до статей 45 і 48 Конституції УРСР внесено ВР УРСР 21 березня 1941. НКДБ УРСР отримав статус союзно-респ. наркомату, а наркома було введено до складу РНК УРСР. Створення окремого НКДБ зумовлено необхідністю звільнити органи держ. безпеки від невластивих їм функцій — охорони громад. порядку тощо. На думку парт.-держ. кер-ва, така реорганізація в умовах розпочатої 2-ї світової вій­ни мала сприяти оптимізації апарату НКВС і покращенню та вдосконаленню розвідув. і контррозвідув. діяльності органів держ. безпеки. Структура та завдання НКДБ УРСР повністю збігалися зі структурою та завданням заг.-союз. НКДБ: розвідув.-інформ. діяльність; охорона кордонів, вищих держ. органів, особливо важливих об’єктів; забезпечення уряд. зв’язку; боротьба з бандитизмом, шпигунством, диверсіями, заколотами, інакомисленням, екон. злочинами. Місц. органами НКДБ УРСР були обл. упр., рай. відділ. створювали у р-нах розташування великих пром. підприємств оборон. або заг.-союз. значення. Також передбачено організацію оператив. відділ. і пунктів НКДБ на великих залізнич. станціях і у мор. портах. Штати НКДБ УРСР та його місц. органів оголошено у відповід. наказі від 26 травня 1941. Заст. наркома держ. безпеки УРСР став С. Савченко, який, обіймаючи від 5 березня посаду нач. 1-го упр., виконував обов’язки заст. наркома. Після нападу нацист. Німеччини на СРСР згідно з указом Президії ВР СРСР від 20 липня 1941 НКВС СРСР і НКДБ СРСР об’єднано в один наркомат — НКВС СРСР, на поч. серпня 1941 аналогічно об’єднано НКВС УРСР і НКДБ УРСР.

Відновлення органів держ. безпеки в УРСР розпочато в сере­дині 1943 — після звільнення більшої частини тер. СРСР від нім. військ та реорганізації заг.-союз. структур. Постановою ЦК ВКП(б) і указом Президії ВР СРСР від 14 квітня 1943 створ. НКДБ СРСР на чолі з В. Меркуловим. На підставі рішень заг.-союз. органів відновлено існування і НКДБ УРСР. Його структура та завдання, як і раніше, відповідали заг.-союз. стандартам і структурно-функц. побудові НКДБ СРСР. Наказом НКДБ СРСР від 7 травня 1943 очільником відновленого наркомату призначено С. Савченка, якого Президія ВР УРСР офіційно затвердила 25 жовтня 1943. Апарат НКДБ УРСР фактично розпочали формувати в червні 1943 у м. Калач Воронез. обл. (РФ) у формі оператив. груп. Разом із військами або армій. розвідув. групами вони входили у визволені насел. пункти із завданням захоплювати архіви розвідув. і карал. органів німців (знайдені документи давали можливість співроб. НКДБ виявляти і розшукувати колаборантів). Згодом на базі оператив. груп сформовано органи НКДБ УРСР. У липні та вересні 1943 затв. тимчас. штатний розклад, штат центр. апарату НКДБ УРСР і 8-ми обл. управлінь. Загалом на час створення НКДБ УРСР налічував 2398 осіб особового складу, зокрема в оператив. упр. і відділах працювали 1771, в адм.-госп. підрозділах — 627 осіб. У липні 1945, незважаючи на те, що НКДБ було цивіл. відомством, спец. звання працівників НКДБ замінено військ. званнями. НКДБ УРСР ліквідовано одночасно з ліквідацією НКДБ СРСР після прийняття ВР СРСР 15 березня 1946 закону «О преобразовании Совета Народных Комиссаров СССР в Совет Министров СССР и Советов Народ­ных Комиссаров союзных и ав­тономных республик — в Советы Министров союзных и автоном­ных республик». Відповідно до цього закону Президія ВР УРСР 25 березня 1946 видала указ «Про перетворення Ради Народних Комісарів Української РСР на Раду Міністрів Української РСР і Народних Комісаріатів Українсь­кої РСР на Міністерства Української РСР». Таким чином, НКДБ УРСР було перетворено на Міністерство держ. безпеки УРСР.

Рекомендована література

  1. Чисніков В. М. Керівники органів державної безпеки Радянської України (1918–1953 рр.): Мат. до біогр. довід. // З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ. 2000. № 2/4;
  2. Його ж. Держбезпека України в особах (1918–2001 рр.) // Юрид. вісн. України. 2002, 19 квіт. — 24 трав.;
  3. Окіпнюк В. Т. Радянські органи державної безпеки в Україні в період панування тоталітарного режиму (1929–1953 рр.). Хн., 2019.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2020
Том ЕСУ:
22
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
71187
Вплив статті на популяризацію знань:
136
Бібліографічний опис:

Народний комісаріат державної безпеки УРСР / В. М. Чисніков // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-71187.

Narodnyi komisariat derzhavnoi bezpeky URSR / V. M. Chysnikov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2020. – Available at: https://esu.com.ua/article-71187.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору