ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Нечуя-Левицького І. С. Літературно-меморіальний музей

НЕЧУ́Я-ЛЕВИ́ЦЬКОГО І. С. Літературно-меморіальний музей Засн. на громад. засадах 1960 у смт Стеблів (нині Звенигород. р-ну Черкас. обл.). 1966, після відновлення будинку Левицьких, в якому родина жила 1852–1904, у 5-ти залах влаштовано нову експозицію нар. музею. Від 1968 — філія Черкас. краєзн. музею із сучас. назвою; від 1994 — у складі Корсунь-Шевченків. істор.-культур. заповідника. На фасаді музею встановлено мемор. дошку з барельєфом І. Нечуя-Левицького (скульптор В. Крючков), а на тер. садиби письменника споруджено йому пам’ятник (скульптор Г. Кальченко, арх. А. Ігнащенко). Осн. види діяльності музею: н.-д., наук.-експозиц., наук.-освітня та видавн. робота; комплектування, облік і збереження фондів (понад 3000 од.). Експозицію, створ. за концепцією фундатора музею С. Хавруся (до 2014 — зав.) та худож. проектом Є. Шатілова, відкриває мемор. кімната, в якій розповідається про родину Левицьких, у наступ. 2-х залах — про дит. і юнац. роки І. Нечуя-Левицького, а також про навч. й початок його пед. та твор. діяльності. На чільному місці — метрич. запис у церк. книзі, виконаний батьком письменника, який був парафіял. священиком Преображен. церкви; експоновано прижиттєві вид. творів письменника: повісті «Дві московки», «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Бурлачка», роман «Хмари» та ін. У 4-й кімнаті відтворено інтер’єр робочого кабінету письменника у київ. квартирі: на столі — письмове срібне приладдя з 4-х предметів, на етажерці — книги, альбоми тощо, над столом і роялем — портрет Т. Шевченка, муляжні копії вітал. адрес, телеграм, картин, на центр. стіні — сріб. вінок із написом: «Івану Семеновичу Левицькому (Нечую), славному українському письменникові, романісту й повістяру, в день його 35-літньої праці на рідній ниві — від артистів українського театру Карпенка-Карого, Садовського і Саксаганського. Слава і честь!». Остан. зал присвяч. вшануванню пам’яті І. Нечуя-Левицького в Україні та за кордоном. У музеї розгорнуто виставки: «Рідний край І. Нечуя-Левицького», «Адам Міцкевич у Стеблеві», «Стеблівець Василь Авраменко — провідний балетмейстер української діаспори Канади і США».

Літ.: Хаврусь С. Стеблівський будинок-музей І. С. Нечуя-Левицького: Путівник. Дн., 1971; Стеблівський будинок-музей І. С. Нечуя-Левицького: Буклет. К., 1971; 1980; Хаврусь С. Стеблів: Істор.-краєзн. нарис. Дн., 1972; Його ж. Нечуєва оселя на березі Росі: Літ.-краєзн. розвідки. Чк., 2004.

А. С. Хаврусь

Рекомендована література

  1. Хаврусь С. Стеблівський будинок-музей І. С. Нечуя-Левицького: Путівник. Дн., 1971;
  2. Стеблівський будинок-музей І. С. Нечуя-Левицького: Буклет. К., 1971;
  3. 1980;
  4. Хаврусь С. Стеблів: Істор.-краєзн. нарис. Дн., 1972;
  5. Його ж. Нечуєва оселя на березі Росі: Літ.-краєзн. розвідки. Чк., 2004.

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
А. С. Хаврусь
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
23-й
Дата виходу друком тому:
2021
Дата останньої редакції статті:
2021
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
72010
Вплив статті на популяризацію знань:
32

Нечуя-Левицького І. С. Літературно-меморіальний музей / А. С. Хаврусь // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-72010

Nechuia-Levytskoho I. S. Literaturno-memorialnyi muzei / A. S. Khavrus // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2021. – Available at : https://esu.com.ua/article-72010

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Бекетова О. Будинок-музей
Музеї  |  Том 2  |  2003
Л. І. Циганник
Гнатюка В. Етнографічно-меморіальний музей
Музеї  |  Том 5  |  2006
Р. С. Черемшинська

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору