ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Нижньодніпровська терасово-дельтова фізико-географічна область

НИЖНЬОДНІПРО́ВСЬКА ТЕРА́СОВО-ДЕ́ЛЬТОВА ФІ́ЗИКО-ГЕОГРАФІ́ЧНА О́БЛАСТЬ За новим природн. районуванням України, Н. т.-д. ф.-г. о., що входить до складу Причорномор.-Приазов. пд.-степ. краю, розташ. на Причорноморській низовині. Охоплює переважно Херсон. та частково Микол. обл. У геоструктур. відношенні являє собою акумулятивну терас.-дельт. рівнину, сформовану піщаними відкладами, лесоподіб. супісками і суглинками, що залягають на вапняк. та піщано-глинистих неоген. породах. Природні умови області зумовлені рівнин. рельєфом з незначними (від 3 до 50) абсолют. відмітками поверхні; невеликою річною сумою опадів — не більше, ніж 350 мм і значною випарованістю — 750–800 м, що призвело до відсутності постій. водотоків, а стік майже повністю підземний; піщано-супіщаним складом поверхн. відкладів і переважанням різнотравно-типчак. ковильних степів на дернових та чорноземноподіб. ґрунтах. Ландшафти області представлені 3-ма типами місцевостей: терас. піщано-лесовими рівнинами з темно-каштановими і каштановими солонцюватими ґрунтами, солонцями, лучними солончаками й осолоділими глейовими ґрунтами западин; терас. і давньодельт. горбистими піщаними рівнинами з дерновими та чорнозем. слабогумус. ґрунтами, піщаними, степ., болот., дубово-березовими і березовими дерново-чагарник. асоціаціями; заплав. лучними з плавнями, остепненими і солонцювато-солончак. луками. Для 2-го типу ландшафт. місцевостей характерними є піщані арени — масиви еолових піщаних горбів і дефляц. западин між ними. На лівобережжі Дніпра між м. Нова Каховка (Херсон. обл.) і Кінбурнською косою на відстані 150 км їх 7 — Каховська, Козаче-Лагерська, Виноградівська, Олешківська, Збур’ївська, Іванівська та власне Кінбурнська коса. Тут на піщаних і суглинистих відкладах — субори із сосни, берези, дуба, груші, ліщини, бузини. Геродот понад 2400 р. тому описав цю область як Гілею. Знищення лісів у 13–18 ст. дало поштовх розвитку еолових процесів і формуванню ділянок пустелі. Починаючи від 1834, на піщаних аренах було проведено лісонасадження, створ. виноградники, плодові сади. Засухи та пожежі не сприяють лісорозведенню. Загалом переважає с.-г. та рекреац. природокористування. На примор. рівнинах — Чорноморський біосферний заповідник.

Рекомендована література

  1. Природа Украинской ССР. Ланд­шафты и физико-географическое районирование. К., 1985;
  2. Маринич О. М. та ін. Удосконалена схема фізико-географічного районування України // УГЖ. 2003. № 1;
  3. Маринич О. М., Шищенко П. Г. Фізична географія України: Підруч. К., 2005.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2021
Том ЕСУ:
23
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Ландшафти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
72109
Вплив статті на популяризацію знань:
43
Бібліографічний опис:

Нижньодніпровська терасово-дельтова фізико-географічна область / Г. І. Денисик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-72109.

Nyzhnodniprovska terasovo-deltova fizyko-heohrafichna oblast / H. I. Denysyk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2021. – Available at: https://esu.com.ua/article-72109.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору