ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Небо зоряне

НЕ́БО ЗО́РЯНЕ  — сукупність зір та інших небесних світил, які видно вночі на небесній сфері. Спершу споглядання, а згодом регулярні спостереження Н. з. дали змогу нашим пращурам за окремими яскравими зорями «намалювати» небесні фігури-сузір’я та встановити закономірності руху небес. світил, що сприяло зародженню астрономії. Кожен народ по-своє­му пояснював походження й назви сузір’їв. Так, в Україні вважали, що сім яскравих зір сузір’я Великої Ведмедиці (див. Мала і Велика Ведмедиця) — Віз, адже цей транспорт. засіб був важливим у житті наших пращурів-хліборобів. Невпорядков. процес поділу Н. з. на сузір’я тривав до 1922, коли Міжнар. астроном. союз ухвалив рішення залишити на небес. сфері 88 ділянок-сузір’їв і закріпив за ними чіткі межі й назви. Н. з. дивувало давніх астрономів як незмінністю положень на ньому зір, так і рухом семи світил — Сонця, Місяця і планет. Особливо загадковим був рух планет, які в Стародав. Греції називали зорями, що блукають. Щоб пояснити переміщення планет на Н. з., Клавдій Птолемей у ІІ ст. н. е. розробив теорію руху планет, яку названо геоцентричною системою світу — уявлення про розміщення в просторі Землі, Сонця, планет і зір, в якому Земля посідає центр. місце. Поняття «Н. з.» у розмов. мові й т. зв. нар. прогнозах погоди вживають, щоб сказати, що небо ясне, тобто безхмарне. І це може вказувати на гарну погоду як наступ. дня, так і в певний період року (напр., «Якщо на Олексія небо зоряне, можна чекати хороший збір зернових»). Також часто його використовують у худож. літ-рі.

Рекомендована література

  1. Климишин І. А. Перлини зоряного неба. К., 1981;
  2. Карпенко Ю. А. Названия звездного неба. Москва, 1981;
  3. Климишин І. А. Зоряне небо України. Ів.-Ф., 2003.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2021
Том ЕСУ:
23
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
72683
Вплив статті на популяризацію знань:
307
Бібліографічний опис:

Небо зоряне / І. П. Крячко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-72683.

Nebo zoriane / I. P. Kriachko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2021. – Available at: https://esu.com.ua/article-72683.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору