ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Небраска

НЕБРА́СКА (англ. Nebraska) – штат у центра­льній частині США. Межує на Сх. зі шт. Айова, на Пд. Зх. – зі шт. Міс­сурі, на Пн. – зі шт. Південна Дакота, на Пд. – зі шт. Канзас, на Зх. – зі шт. Вайомінґ. На Сх. р. Міссурі формує природ. кордон штату, на Зх. – передгір’я Скелястих гір. Пл. 200,3 тис. км2. Насел. 1,94 млн осіб (2019). Найбільші міста: Омага (470 тис. осіб), Лінкольн (250 тис. осіб; центр штату). Тер. Н. утворилася внаслідок об’єднання частини земель Луї­зіани, переданих Францією США (1803), та тер. Міссурі (1812). Від 1863 – у сучас. кордонах. 1867 увійшов до складу США. Прокладення трансконтинентал. залізниці від Атлантики до Тихого океану активізувало освоєння земель штату. У cх. частині регіону – родючі землі, на яких вирощують кукурудзу, у зх. – Великі рівнини, де активно культивують корм. трави для стримування ерозії ґрунту. Осн. галузі с. господарства: розведення великої рогатої худоби (2-е м. із виробництва м’яса в США), свинарство, вирощування кукурудзи і зернових. У м. Омага – ярмарок торгівлі худобою та зерн. біржа. Розвинені транс­портне, електронне та с.-г. машинобудування, харч., хім. та нафтопереробна галузі промисловості. У Н. знаходиться штаб стратег. командування ВПС США. Діють 5 закладів вищої освіти, зокрема університети в Омазі та Лінкольні.

Перші переселенці з України з’я­вилися на тер. штату перед 2-ю світ. вій­ною. Після вій­ни значна кількість українців оселилася у м. Лінкольн та Омага. Гол. осередки укр. життя: округи Ланкастер (890 осіб), Дуґлас (575), Сар­пі (190). Українці штату відвідують греко-катол. церкви Успіння Пре­святої Богородиці (Омага) та св. Юрія, а також православну Трьохсвятител. церкву (обидві – Лінкольн).

Б. П. Яценко

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Небраска / Б. П. Яценко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-74505

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

23-й

Дата виходу друком тому:

2021

Дата останньої редакції статті:

2021

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Країни і регіони

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

74505

Кількість переглядів цього року:

14

Схожі статті

Кримська республіканська дитячо-юнацька шахово-шашкова школа
Країни і регіони  | Том 15 | 2014
Г. А. Рудницький
Естонія, Естонська Республіка
Країни і регіони  | Том 9 | 2009
К. В. Мезенцев, В. Коник
Ґренада (Grenada)
Країни і регіони  | Том 7 | 2007
О. В. Вакуленко

Нагору