ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Об'єднання

«ОБ’Є́ДНАННЯ» – підпільна українська організація. Засн. 1956 у м. Інта (Комі АРСР, РФ) укр. політв’язнями (див. Інтинський «Мінлаг»), які були звільнені з-під варти й мешкали на засланні або повернулися з України, де їх не прописували та не надавали роботи. Стала своєрід. спадкоємницею підпіл. організації «ОУН-Північ» (ін. назва – «Заполярний Провід ОУН»), яку 1947 у воркутин. таборах (РФ) створив М. Сорока (після його арешту 1952 не викрита повністю). Провідником «О.» обраний Я. Гасюк, його заст. – В. Леонюк і Я. Кобилецький, референтами пропаганди – Б. Христинич і В. Затварський. Організація ґрунтувалася на засадах ОУН, мала статут і програму. Гол. мета – сприяння поваленню окупац. більшов. влади й створення Укр. самост. собор. держави. Член «О.» проводили роз’яснюв. роботу, організовували підпіл. семінари, поширювали листівки, просвітн. збірки, памфлети тощо (колиш. студент Львів. політех. інституту В. Бучковсь­кий самотужки виготовив верстат для друку), виїжджали в Україну, де створили кореспондент. мережу для поширення листівок та осередки у Львів., Рівнен., Кіровогр., Полтав. обл. (для зв’яз­ку з ними Я. Гасюк, Б. Христинич і В. Леонюк розробили спец. шрифт). Восени 1958 підпіл. друкарню переміщено до Львова. Влітку 1959 розпочалися арешти чл. «О.», у лютому 1960 викрито підпіл. друкарню та вилучено багато листівок. Я. Гасюка та В. Леонюка засудж. до 12 р., Б. Христинича – до 10 р., В. Затварського – до 8 р., Я. Кобилецького – до 5 р. Усіх чл. «О.» реабіліт. 1992.

В. В. Овсієнко

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Об'єднання / В. В. Овсієнко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-74548

Том ЕСУ:

24-й

Дата виходу друком тому:

2022

Дата останньої редакції статті:

2022

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

74548

Кількість переглядів цього року:

33

Схожі статті

Дніпровсько-Бузький канал
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
Г. Г. Єфименко
Геральдичне товариство Українське (УГТ)
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
І. Я. Скочиляс
Енергодарський художній виставковий зал
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2009
О. М. Москальов

Нагору