ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Одеський міжнародний кінофестиваль

ОДЕ́СЬКИЙ МІЖНАРО́ДНИЙ КІНОФЕСТИВА́ЛЬ  — щорічний кінофестиваль. Засн. 2010 в Одесі. Проводять зазвичай у серед. липня. Упродовж перших років фестиваль позиціонував себе як кінофорум для глядачів з «особл.» почуттям гумору (поширена думка, що для одеситів характерне саме таке сприйняття світу). Гол. призом фестивалю є статуетка «Золотий Дюк» (на честь першого градоначальника Одеси А. Рішельє, 1803–27) — модерніз. версія однойм. призу, створ. відомим одес. скульптором М. Ревою для кінофестивалю «Золотий Дюк», який проходив 1988–90 в Одесі. Таким чином, було акцентовано певну спадковість фестивалю, його традицію, започатковану 1987 кінофестивалем «Одеська альтернатива» і продовжену фестивалем «Золотий Дюк». Перші 2 р. гол. приз О. м. к. вручали на основі рішення журі, від 2012 — за підсумками глядац. голосування. У вигляді осн. культурно-світогляд. установки задекларовано синтез високого мист. рівня фестивал. програми та потуж. потенціалу, здатного поєднати масову аудиторію. Від 2016 конкурсна програма складається з 3-х рівноправ. секторів: Міжнар. конкурс. програми, Нац. конкурс. програми (містить повно- та короткометражні фільми виробництва України або зняті у співпраці з Україною) та Конкурсу європ. докум. фільмів. Із поновленням і поступ. зростанням фільмовиробництва в Україні О. м. к. стає осн. фестивал. майданчиком для презентації, популяризації вітчизн. кіномистецтва — як для власне укр., так і зарубіж. кіноспільноти.

На фестивалі працює Міжнар. журі, яке оцінює Міжнар. конкурсну програму і вручає призи за «найкращий повнометраж. фільм», «найкращу режисуру», «найкращу актор. роботу». В Укр. нац. конкурсі приз за найкращий укр. фільм визначає Журі нац. конкурс. програми. Від 2016 журі Конкурсу європ. докум. фільмів обирає найкращу докум. стрічку. На фестивалі розвиваються різні форми спілкування професіоналів. Спершу це були кіношкола: майстер-класи для студентів та кінолюбителів, сценарна майстерня «Інтершколи», семінари для сценаристів, школа кінокритиків. Надалі різноманітні форми спів­праці об’єднуються під егідою «Film Industry Office» (літній та зимовий кіноринки, пітчинґ завершених проектів та проектів у розробці («Work in progress»), а також проектів серіалів («EastSeries»). Секція «Film Industry Office» засн. як платформа для профес. комунікації, підтримки та розвитку укр. кінопроектів та кіноіндустрії в цілому, а також для презентації укр. кіноіндустрії міжнар. співтоварист­ву. В рамках секції проводиться пітчинґ повнометраж. кінопроектів, що перебувають на стадії «предпродакшн», а також презентації проектів «Work in Progress» — пов­нометраж. фільмів на фінал. стадії виробництва, запланованих для кінотеатр. показу. На фестивалі вручають «Золотого Дюка» за внесок у кіномистецтво. Лауреатами нагороди стали акторки А. Роговцева, І. Юппер, К. Деньов (обидві — франц.), Ж. Біссет (англ.), реж. А. Голланд (польс.), М. Лі (англ.). Окрім осн. конкурсу, на фестивалі представлені позаконкурсні сектори: «Фестиваль фестивалів», який складають хіти останніх світ. кінофестивалів, ексклюзивні прем’є­ри найрезонансніших творів кіномистецтва (сектор «Гала-прем’єри»), спец. покази, ретроспективи та ін. Спец. подією є резонансні open-air на знаменитих Потьомкін. сходах, величез. кінотеатр просто неба. Демонстрували кіношедеври світ. кіно у супроводі оркестр. музики наживо — «Броненосець “Потьомкін”» С. Ейзенштейна, «Метрополіс» Ф. Ланґа, «Вогні великого міста» Ч. Чапліна, «Людина з кіноапаратом» Дз. Вертова та ін. Від 2011 упроваджено ще один майданчик для open-air: сходи на Ланжеронів. узвозі, де щовечора демонструвалося кіно просто неба для усіх охочих. Від 2017 open-air-покази проводяться у Зеленому театрі «Stella Artois». Роботою фестивалю керує дирекція, очолювана президентом та виконав. дир. 2021 засн. Наглядову раду, в обо­в’язки якої входить узгодження стратегії фестивалю та визначення векторів розвитку, а також вирішення стратегіч. питань.

Рекомендована література

  1. «Бульвар Французский весь в цвету». Одеса вирішила повернути колишній кіностатус // ДТ. 2010, 6 серп.;
  2. Шевчук І. Від кіно в Україні — до українського кіно // Укр. кур’єр. 2011, 26 лип.;
  3. В Одесі відкрили третій міжнародний кінофестиваль // Лівий берег. 2012, 13 лип.;
  4. ОМКФ: разочарования и встреча с кинокритиком Мартином Блени // Блог молодих критиків. 2012, 18 лип.;
  5. «Параджанов». Подде­ланные фрески: на IV ОМКФ представили амбициозный украино-французско-армяно-грузинский проект, посвящен­ный жизни Сергея Параджанова // Там само. 2013, 18 лип.;
  6. Анна Мачух, испол­нительный директор Украинской киноакадемии, генеральный директор Одесского международного кинофестиваля: «Сейчас Украина должна быть представлена на международной культурной арене» // Cineuropa. 2022, 5 трав.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
75015
Вплив статті на популяризацію знань:
107
Бібліографічний опис:

Одеський міжнародний кінофестиваль / С. В. Тримбач // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-75015.

Odeskyi mizhnarodnyi kinofestyval / S. V. Trymbach // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-75015.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору