ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Одноголосся

ОДНОГОЛО́ССЯ  — наявність у музичному творі лише однієї мелодії (голосу) без супроводу інших голосів. У фольк­лорі — вид муз. фактури, представлений однією мелодією у виконанні соліста — вокаліста або інструменталіста. У нар. музиці О. притаманне сольним жанрам, осн. функція яких полягає в наративності (оповідності). Це думи, голосіння, частина балад, колискові, інструм. награвання. Фольк­лорне О. може мати також свою часову (напр., давні календарно-обрядові пісні), геогр. (напр., Пд. Зх. України) та виконав.-стильову (напр., записи К. Квітки від М. Микитенка) обумовленість. В академ. музиці О. трапляється у багатьох вокал. та інструм. жанрах. Це передусім монодії, вокалізи, ліричні пісні, романси, що виконуються солістом без супроводу. Те саме стосується творів для окремих інструментів, зокрема скрипки, гобоя, труби, кларнета тощо. З-поміж зх. майстрів сольних інструм. творів виділяють Й.-С. Баха — автора 3-х сонат і 3-х партит (зокрема знаменитої Чакони із 2-ї Партити) для скрипки соло, а також 6-ти сюїт для віолончелі, 3-х партит і «Маленької прелюдії» для лютні.

У сучас. Україні часто виконують твори М. Реґера — Сарабанду й Жиґу для віолончелі соло та 3 сюїти для альта соло. Інструм. композиції без супроводу написали: І. Хандошкін (твори для скрипки та альта соло), В. Бібик (Соната для альта соло і «Плач» для гобоя); сонати: для скрипки — Л. Грабовський, О. Зноско-Боровський, В. Кирейко, для труби — Ю. Гусєв, для альта — О. Щетинський, віолончелі — М. Іванов, гобоя — В. Антонюк. Сольні композиції створили: для скрипки соло — Г. Гаврилець, для альта — О. Гугель, гобоя — О. Ґрінберґ і С. Зажитько, для флейти, саксофона — В. Рунчак. Л. Дичко написала Партиту для флейти і Диптих для скрипки (присвяч. О. Кудряшову); В. Камінський — п’єсу для сопілки; І. Карабиць — п’єсу «Музика» для скрипки; В. Кирейко — Етюд для скрипки; Ж. Колодуб — Три п’єси для гобоя; Л. Колодуб — Думу і «Гумореску» для тромбона, Тарантелу для труби, Елегію і Скерцо для валторни, «Гуцульські старосвітські награвання» та «Українські витинанки» для гобоя, п’єсу «В старовинному стилі» для фагота та ін.; Б. Фільц — Елегію для віолончелі; І. Тараненко — п’єсу для фагота, М. Корчинський — «Казку про неньчину сопілку» для сопілки; А. Муха — «Ліричний наспів», Козачок для бандури, етюди для балалайки; С. Пілютиков — Пастораль для кларнета; М. Полоз — сольний твір для флейти; Б. Стронько — Сонатину для флейти; сольні композиції для скрипки, віолончелі, кларнета писали В. Сильвестров та Є. Станкович. Певний внесок у галузь сольної інструм. музики для окремих інструментів зробили також композитори укр. діаспори, серед яких — Т. Буєвський (Соната й «Ahtropos» для скрипки), І. Мацієвський (твір для віолончелі соло).

Рекомендована література

  1. Квітка К. Українські народні мелодії. К., 1922;
  2. Іваницький А. Український музичний фольклор: Підруч. В., 2004;
  3. Шестеренко І. Творчість Віталія Кирейка в курсі історії української музики. К., 2008;
  4. Грица С. Леся Дичко в житті і творчості. Дрогобич, 2012.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Музика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
75069
Вплив статті на популяризацію знань:
54
Бібліографічний опис:

Одноголосся / Б. М. Фільц, Л. О. Єфремова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-75069.

Odnoholossia / B. M. Filts, L. O. Yefremova // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-75069.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору