ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Одноголосся

ОДНОГОЛО́ССЯ – наявність у музичному творі лише однієї мелодії (голосу) без супроводу інших голосів. У фольк­лорі – вид муз. фактури, представлений однією мелодією у виконанні соліста – вокаліста або інструменталіста. У нар. музиці О. притаманне сольним жанрам, осн. функція яких полягає в наративності (оповідності). Це думи, голосіння, частина балад, колискові, інструм. награвання. Фольк­лорне О. може мати також свою часову (напр., давні календарно-обрядові пісні), геогр. (напр., Пд. Зх. України) та виконав.-стильову (напр., записи К. Квітки від М. Микитенка) обумовленість. В академ. музиці О. трапляється у багатьох вокал. та інструм. жанрах. Це передусім монодії, вокалізи, ліричні пісні, романси, що виконуються солістом без супроводу. Те саме стосується творів для окремих інструментів, зокрема скрипки, гобоя, труби, кларнета тощо. З-поміж зх. майстрів сольних інструм. творів виділяють Й.-С. Баха – автора 3-х сонат і 3-х партит (зокрема знаменитої Чакони із 2-ї Партити) для скрипки соло, а також 6-ти сюїт для віолончелі, 3-х партит і «Маленької прелюдії» для лютні.

У сучас. Україні часто виконують твори М. Реґера – Сарабанду й Жиґу для віолончелі соло та 3 сюїти для альта соло. Інструм. композиції без супроводу написали: І. Хандошкін (твори для скрипки та альта соло), В. Бібик (Соната для альта соло і «Плач» для гобоя); сонати: для скрипки – Л. Грабовський, О. Зноско-Боровський, В. Кирейко, для труби – Ю. Гусєв, для альта – О. Щетинський, віолончелі – М. Іванов, гобоя – В. Антонюк. Сольні композиції створили: для скрипки соло – Г. Гаврилець, для альта – О. Гугель, гобоя – О. Ґрінберґ і С. Зажитько, для флейти, саксофона – В. Рунчак. Л. Дичко написала Партиту для флейти і Диптих для скрипки (присвяч. О. Кудряшову); В. Камінський – п’єсу для сопілки; І. Карабиць – п’єсу «Музика» для скрипки; В. Кирейко – Етюд для скрипки; Ж. Колодуб – Три п’єси для гобоя; Л. Колодуб – Думу і «Гумореску» для тромбона, Тарантелу для труби, Елегію і Скерцо для валторни, «Гуцульські старосвітські награвання» та «Українські витинанки» для гобоя, п’єсу «В старовинному стилі» для фагота та ін.; Б. Фільц – Елегію для віолончелі; І. Тараненко – п’єсу для фагота, М. Корчинський – «Казку про неньчину сопілку» для сопілки; А. Муха – «Ліричний наспів», Козачок для бандури, етюди для балалайки; С. Пілютиков – Пастораль для кларнета; М. Полоз – сольний твір для флейти; Б. Стронько – Сонатину для флейти; сольні композиції для скрипки, віолончелі, кларнета писали В. Сильвестров та Є. Станкович. Певний внесок у галузь сольної інструм. музики для окремих інструментів зробили також композитори укр. діаспори, серед яких – Т. Буєвський (Соната й «Ahtropos» для скрипки), І. Мацієвський (твір для віолончелі соло).

Літ.: Квітка К. Українські народні мелодії. К., 1922; Іваницький А. Український музичний фольклор: Підруч. В., 2004; Шестеренко І. Творчість Віталія Кирейка в курсі історії української музики. К., 2008; Грица С. Леся Дичко в житті і творчості. Дрогобич, 2012.

Б. М. Фільц, Л. О. Єфремова

Рекомендована література

  1. Квітка К. Українські народні мелодії. К., 1922;Google Scholar
  2. Іваницький А. Український музичний фольклор: Підруч. В., 2004;Google Scholar
  3. Шестеренко І. Творчість Віталія Кирейка в курсі історії української музики. К., 2008;Google Scholar
  4. Грица С. Леся Дичко в житті і творчості. Дрогобич, 2012.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Одноголосся / Б. М. Фільц, Л. О. Єфремова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-75069

Том ЕСУ:

24-й

Дата виходу друком тому:

2022

Дата останньої редакції статті:

2022

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

75069

Кількість переглядів цього року:

12

Схожі статті

Калуський голос
Світ-суспільство-культура  | Том 12 | 2012
К. М. Курилишин
Золотоніські вісті
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
К. М. Курилишин
Веслування
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
В. П. Пожилова

Нагору