ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Одеський нафтопереробний завод

ОДЕ́СЬКИЙ НАФТОПЕРЕРО́БНИЙ ЗАВО́Д – підприємство нафтопереробної промисловості. Засн. 1937, уведено в експлуатацію 1938 як Одес. крекінг-завод із перероблення бакин. мазутів на установках терміч. крекінгу вакуум. перегонки. Під час 2-ї світової вій­ни в липні 1941 устаткування підприємства евакуйовано до м. Сизрань (РФ), де на його базі побудували місц. нафтоперероб. завод. 1949 відновлено як О. н. з. відповідно до проект. схеми. У наступні роки його періодично реконструювали, після зміни технол. схеми установок підприємство отримало можливість переробляти нафту замість мазуту. Від 1959 розпочато автоматизацію процесів виробництва. У 1960-і рр. збільшено потужності первин. перероблення нафти, побудовано об’єкти водопостачання й очисні споруди. У серед. 1970-х рр. здійснено докорінну реконструкцію, в результаті якої введено в дію установки первин. переробки і вторин. перегонки нафти, а також каталітич. риформінгу. Всі технол. процеси заводу переведено на оборотні системи водопостачання, побудовано ефективні очисні споруди й зупинено скидання пром. стоків у Чорне море. Від 1993 — ВАТ «О. н. з.». 1994 уведено в експлуатацію установку гідроочищення дизел. палива та авіац. гасу, що дозволило виробляти їх із вмістом сірки до 0,05 масового відсотка. У серед. 1990-х рр. одним із партнерів О. н. з. стало спільне укр.-бри­тан. підприємство «Синтез Ойл», що оновило на заводі кілька установок, побудувало додатк. резервуари, реконструювало нижній майданчик (сюди надходять нафтопродукти, признач. на експорт) і три причали в нафтогавані — 2-й, 3-й та 4-й. 1998 установку каталіт. риформінгу переведено на новий каталізатор амер. фірми «UOP», що дозволило підприємству випускати високооктан. бензини марок А-80, А-92 та А-95. У 1987–2000 підприємство очолював В. Мельник. У 2000-х рр. введено в експлуата­цiю установку iзомеризацiї, завершено роботи з реконструкцiї установки атмосферно-вакуум. трубчатки з метою збiльшення потужностi з перероблення нафти до 2,8 млн т у рiк тощо. У зв’язку з екон. ситуацією, що склалася на ринку нафтопродуктів, а також зі зміною схеми поставок нафти від 2010 підприємство не працює. 2000–13 О. н. з. належав рос. нафт. компанії «Лукойл», що придбала кон­трол. пакет акцій підприємства (бл. 86 %), потім продала цей актив Сх.-європ. паливно-енергет. компанії, що пізніше передала завод під заставу ВАТ «Банк ВТБ» (РФ) за кредитом. На поч. 2016 порушено справу про банкрутство. 2017 О. н. з. конфісковано на користь держави і передано у Фонд держ. майна в Одес. обл.

А. О. Сабатин, О. В. Савченко

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
А. О. Сабатин
О. В. Савченко
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
24-й
Дата виходу друком тому:
2022
Дата останньої редакції статті:
2023
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
75219
Вплив статті на популяризацію знань:
46

Одеський нафтопереробний завод / А. О. Сабатин, О. В. Савченко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-75219. – Останнє поновлення : 2023.

Odeskyi naftopererobnyi zavod / A. O. Sabatyn, O. V. Savchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at : https://esu.com.ua/article-75219. – Last update : 2023.

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Кременчуцький нафтопереробний завод
Підприємcтва  |  Том 15  |  2014
Л. В. Гришко
Галичина
Підприємcтва  |  Том 5  |  2006
В. С. Муха
Культур-Ліга
Підприємcтва  |  Том 16  |  2016
В. А. Бурбела

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору