ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Омельянівське родовище граніту

ОМЕЛЯ́НІВСЬКЕ РОДО́ВИЩЕ ГРАНІ́ТУ – поклади граніту. Знаходиться за 0,5 км від залізнич. ст. Омелянівка, на пд.-зх. околиці с. Горщик Коростен. р-ну Житомир. обл. Лежить у межах Коростен. плутону, в пн. частині УЩ, у його геол. будові беруть участь протерозой. граніти, продукти їх руйнування та четвертинні утворення, представлені пісками та суглинками. Пром. розробку гранітів здійснюють відкритим способом від 1927. Продукцією є сировинні блоки незміненого граніту (станом на 2018 за категоріями А+В+С1 запаси становили 2874 тис. м3, зокрема А – 1373 тис. м3, В – 1130 тис. м3, С1 – 371 тис. м3, С2 – 993 тис. м3). Супутня корисна копалина – граніт, змінений вивітрюванням. Граніт має червоно-рожевий колір (2 відтінки: коричнево-червоний та світліший – рожево-червоний). Текстура масивна, структура близька до гранітів-рапаків, крупнозерниста, порфіроподібна. Для О. р. г. характерна паралелепіпедал. окремість правил. форми, що забезпечує вихід товар. блоків до 60 %. За умовами залягання та витриманості якості корис. копалини родовище відноситься до І-ї групи (родовища простої геол. будови). Мінерал. склад: мікроклін – 65 %, плагіоклаз – 10 %, кварц – 20 %, біотит – 4 %, мусковіт, хлорит та ін. – 1 %. Фіз.-мех. властивості: об’ємна маса – 2660 кг/м3; водопоглинання – 0,15 %; пористість – 0,31 %; межа міцності при стисненні у повітряно-сухому стані – 145 МПа; межа міцності при згинанні – 21 МПа; коефіцієнт зниження міцності після насичення водою – 9 %; морозостійкість – 50 циклів; стиранність – 0,23 г/см2; сумарна питома активність природ. радіонуклідів – 208–240 Бк/кг (1 клас – можна використовувати без обмежень). Граніт вирізняється рівномір. декор. рисунком, без навності ксенолітів і пегматит. прожилків, завдяки чому поліровані плити не потребують підбору при монтуванні. Добре піддається обробленню і поліруванню аж до дзеркал. блиску. За експлуатац. характеристиками граніт придатний для використання в зовн. і внутр. оздобленні будівель та споруд, виготовлення архіт.-буд. виробів, бруківки, бордюру, пам’ятників та ін. З омелянів. граніту споруджено стилобат п’єде­сталу пам’ятника Т. Шевченку, цоколі у будівлях Нац. цирку України та ЦУМу в Києві, оздоблено низку станцій метрополітенів, мостів і набережних в Україні та за кордоном.

О. Л. Гелета

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Омельянівське родовище граніту / О. Л. Гелета // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-75341

Том ЕСУ:

24-й

Дата виходу друком тому:

2022

Дата останньої редакції статті:

2022

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

75341

Кількість переглядів цього року:

13

Схожі статті

Новомиколаївський район
Райони  | Том 23 | 2021
Ю. О. Сорока, Т. Г. Суббота, Т. М. Шеховцова
Жежелівське родовище граніту
Ландшафти  | Том 9 | 2009
В. М. Палій
Немирівський район
Райони  | Том 23 | 2021
В. С. Дець, А. П. Осадчий, К. І. Яцько

Нагору